Zamestnanci z radov generácie Z a mladí mileniáli vo Veľkej Británii strácajú pre duševné problémy ekvivalent jedného pracovného dňa týždenne. Analýza poisťovne Vitality ukázala, že priemerný britský zamestnanec je neschopný pracovať takmer 50 dní ročne, čo britskú ekonomiku stojí 138 miliárd libier (176 miliárd dolárov). Pre pracovníkov mladších ako 30 rokov sa toto číslo zvyšuje až na 60 dní ročne, pričom generácia X a baby boomeri uvádzajú neprítomnosť priemerne 36,3 dňa za rok – čo predstavuje rozdiel 64 percent.
Podľa zistení Vitality sú hlavným dôvodom nedostatočné zdroje podpory pre mladších aj menej zabezpečených zamestnancov, ktorí zápasia s náročnými výzvami v oblasti duševného zdravia, uvádza Fortune.
Len čo sa zamestnajú, dostávajú výpoveď. Prečo generácia Z zlyháva na pracovnom trhu
Kým fyzické zdravotné problémy vedú k poklesu produktivity o 54 percent, problémy s duševným zdravím spôsobujú až 150-percentný pokles produktívnych dní, čo najviac postihuje mladších pracovníkov. Miera depresie je medzi mladými zamestnancami dvojnásobne vyššia než u ich starších kolegov a častejšie tiež hlásia vyčerpanie a syndróm vyhorenia.
Mladí zamestnanci s príjmom pod 30-tisíc libier ročne (38-tisíc dolárov) navyše uvádzajú, že sa cítia až o 86 percent menej podporovaní na pracovisku v porovnaní s lepšie zarábajúcimi kolegami.
To čiastočne vysvetľuje, prečo si v roku 2023 britskí zamestnanci vzali priemerne len šesť dní práceneschopnosti, pričom väčšina stratených hodín súvisí s nízkou efektivitou práce. Mladí zamestnanci z generácie Z tak „odpracujú“ približne 54 dní ročne, počas ktorých pre mentálne prekážky neprodukujú žiadne výsledky a obávajú sa požiadať nadriadených o pomoc.