Pohár dobre vychladeného piva v piatok večer po práci sa už stal akousi súčasťou slovenskej kultúry. Jeho nadmerná konzumácia má ale súvis s rozvojom viacerých chronických ochorení. Niektoré štúdie, našťastie, naznačujú, že pivo môže byť pre zdravie človeka v určitých množstvách relatívne prospešné. Striedma konzumácia môže napríklad chrániť pred vznikom kardiovaskulárnych chorôb. Zlou správou je, že zároveň zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Jeden či dva poháre piva trikrát týždenne sú ale podľa vedcov vcelku bezpečné, píše Telegraph.
Tri či štyri poháre za noc ale môžu viesť k stukovateniu a cirhóze pečene, poškodeniu mozgu, tráviacim problémom, vzniku rakoviny či problémom s krvným obehom. Rovnako aj k obezite, sexuálnej dysfunkcii a množstvu ďalších zdravotných problémov. Príčinou je toxín acetaldehyd, ktorý vzniká pri rozkladaní alkoholu v pečeni. Podľa štúdie Oxfordskej a Pekinskej univerzity zvyšuje konzumácia alkoholu riziko vzniku vyše 60 rôznych chorôb.
Profesor David Nutt z fakulty medicíny na univerzite Imperial College pre Telegraph vysvetlil, aká škodlivá je nadmerná konzumácia alkoholu: „Pôsobí ako jed na všetky bunky v tele. Zvyšuje riziko rakoviny úst. Otrávi pažerák a žalúdok. Potom sa dostane do pečene, kde zvyšuje riziko cirhózy. Následne začne poškodzovať nervové a svalové bunky srdca. Potom sa dostane do mozgu, kde spúšťa tvorbu neurochemikálií, ktoré zodpovedajú za stratu kontroly a pooalkoholové stavy,“ hovorí.
Telegraph sa pozrel na to, ako pitie piva vplýva na hmotnosť, spánok či trávenie:
Spánok
Pivo, presnejšie alkohol v ňom, síce má sedatívne účinky, no zároveň zhoršuje kvalitu spánku. Uvoľňuje totiž svaly a tkanivá v mäkkom podnebí, hrdle a zadnej časti jazyka, čo vedie k chrápaniu a spánkovému apnoe. Ľudia, ktorí za večer vypijú veľa pív, navyše musia počas noci častejšie chodiť na záchod.
Váha
Takzvaný pivný pupok býva pevný a vypuklý, pretože sa v ňom tuk ukladá okolo vnútorných orgánov. Tento typ postavy zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice, cukrovky a niekoľkých druhov rakoviny, pretože viscerálny tuk spôsobuje aj zápaly. Česká štúdia z roku 2003 ale odhalila, že za vznik pivného pupka predsa len nemôže iba konzumácia piva.
Aj napriek tomu ale môže pivo prispievať k obezite, keďže jeden pohár má od 170 do 200 kalórií. Pri piatich pivách tak dokáže človek za jeden večer prijať aj tisíc kalórií. Ak ide o ich prebytočné množstvo, telo ich uloží vo forme tuku.
Trávenie
Alkohol pôsobí dráždivo a môže spôsobiť zápal sliznice žalúdka. Okrem toho môže narúšať črevnú mikroflóru. Niektoré nedávne výskumy naznačujú, že určité druhy piva by mohli prispievať k zlepšovaniu diverzity črevného mikrobiómu, ktorá je podľa vedcov zdraviu prospešná.
Hydratácia
Alkohol je diuretikum, takže podporuje stratu vody prostredníctvom moču. Inhibuje totiž produkciu hormónu vazopresín, ktorý zohráva veľkú úlohu pri regulácii vylučovania vody, čo môže spôsobiť dehydratáciu organizmu. Niektorí odborníci veria, že keďže pivo obsahuje elektrolyty a má vysoký obsah vody, nealkoholické verzie môžu naopak prispievať k celkovej hydratácii.
Chronické stavy
Vedci spájajú konzumáciu alkoholu s rozvojom niekoľkých chronických ochorení vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a obezity. Vo všeobecnosti platí, že striedma konzumácia znižuje riziko vzniku určitých chorôb, zatiaľ čo tá nadmerná ho zvyšuje.