Rozprávanie patrí medzi základné ľudské potreby spolu so spánkom či jedením. „Ak chcú ľudia zlepšiť svoju duševnú pohodu, mali by začať pracovať na rozvoji komunikačných zručností,“ povedal pre Telegraph moderátor Josh Smith, ktorý vyspovedal stovky celebrít vrátane Oprah Winfreyovej či Victorie Beckhamovej.

Jeho hlavnou úlohou je postarať sa, aby boli rozhovory čo najzaujímavejšie. Sám priznáva, že to niekedy nie je také jednoduché. „Nemal som vždy potrebné sebavedomie,“ dodal. Vie, že mnoho ľudí má rovnaký problém. Často sa pritom hanbia dať len tak s niekým do reči, pretože nevedia, čo povedať.

Existuje niekoľko pravidiel, ktorými sa treba pri konverzovaní riadiť. Najdôležitejšie je nepozerať do mobilu, vyhýbať sa politickým témam a jednoslovným odpovediam. Na škodu nie je pristupovať k rozhovoru so zdravou dávkou zvedavosti a záujmu.

Smith ponúka návod, ako pri konverzovaní s novými ľuďmi pôsobiť sebavedomejšie vo viacerých situáciách vrátane pracovného pohovoru či prvého rande:

Svadba

Mnohí ľudia majú tendenciu klásť druhej osobe počas prvého rozhovoru veľmi osobné otázky o jej budúcich plánoch. Domnievajú sa, že si tým budú bližší. Táto stratégia máva opačný efekt. „Na niečí osobný život nemáte právo a okamžite to medzi vami vytvorí bariéru,“ vysvetlil Smith. Moderátor odporučil vyskúšať skôr otvorené otázky typu: „Akú radu by ste dali novomanželom?“ V odpovedi ľudia často poodhalia tie časti seba, o ktorých chcú hovoriť, a tak budete mať na čo nadviazať.

Pracovný pohovor

Dobrá príprava je polovica úspechu. Okrem firmy by si kandidáti mali zistiť informácie aj o ľuďoch, ktorí budú viesť pohovor. Počas neho sa ich potom môžu opýtať na zaujímavé kariérne skúsenosti či užitočné rady. Ako príklad Smith navrhol nasledujúcu otázku: „Ktorý kariérny moment vám zmenil život?“

Prvé rande

Ľudia si prvý dojem vytvárajú na základe prvých siedmich sekúnd od zoznámenia sa. Z tohto dôvodu je dôležité začať rozhovor na pozitívnu nôtu. „Nezačnite hneď hovoriť o tom, aký bývate zaneprázdnený,“ varoval moderátor. Potenciálny partner zrejme nechce vedieť, že naňho vôbec nebudete mať čas. Smith navrhol ísť rovno k veci a opýtať sa, čo od vzťahu druhá strana očakáva a aké vlastnosti považuje za dôležité.

Stretnutie s partnerovou rodinou či priateľmi

„Partner je skvelou témou na prvý rozhovor,“ zdôraznil Smith. Nič nepokazíte, ak sa budúcich svokrovcov opýtate na partnerovo detstvo. To isté platí aj v prípade jeho priateľov.

Networking

Počas networkingu sa za každú cenu vyhnite téme počasia. Je to klišé a každý dospelý sa už o ňom v živote rozprával snáď miliónkrát. Pri nadväzovaní zmysluplných kontaktov sa pýtajte otázky, ktoré zaujmú. Jednou z nich je napríklad: „Ak by ste teraz dostali miliardu eur, čo by ste s ňou urobili?“

Ďalšie dôležité správy

Business,People,Attending,Videoconference,Meeting
Neprehliadnite

Nová forma porád teší všetkých okrem prezentujúceho