Mnoho pracovníkov je už unavených monotónnosťou kancelárskeho života. Francúzsko ponúka zaujímavú alternatívu: farmárčenie na čiastočný úväzok. Práca s pôdou prináša fyzickú námahu a pocit zmysluplnosti, ktorý často chýba v kancelárskom prostredí plnom tabuliek a dát. Kombináciou farmárčenia s prácou v meste si zamestnanci zachovávajú finančnú stabilitu a zároveň udržiavajú sociálny kontakt s mestským prostredím.
„V korporátnom svete si čoraz viac ľudí kladie otázku, aký má ich práca zmysel. Pracovný vyhorenie a úzkosť sú bežné,“ hovorí dátový inžinier Julien Maudet pre britskú spravodajskú stanicu BBC. „Na farme je to jasné – produkujete jedlo pre ľudí. Ale podmienky sú často neisté a rizikové.“
J. Maudet, jeden zo zakladateľov organizácie Slasheurs-cueilleurs, ktorá podporuje tieto nové hybridné formy kariéry, dostal nápad počas kovidových lockdownov, keď sa uchýlil na farmu starých rodičov v Normandii. Tam zistil, že už existujú stovky ľudí, ktorí takto žijú. „Nič sme nevymysleli. Len sme tomu venovali pozornosť,“ hovorí.
Ľahká registrácia, nízke dane aj úľavy. Osem krajín, kde sa dá najjednoduchšie rozbehnúť biznis
Jedným z príkladov je učiteľ na Sorbonne Matthew Charlton, ktorý teraz trávi viac ako polovicu týždňa pestovaním žeruchy na malej farme južne od Paríža. „Krása žeruchy je v tom, že nepotrebujete stroje ani veľké investície. Stačí pár gumákov a nôž.“
Ďalšou je konzultantka pre ľudské zdroje Marie Paitierová, ktorá po pracovnom vyhorení rozdelila čas medzi Normandiu, kde vyrába cider, a Paríž, kde pracuje na čiastočný úväzok. „Nechcela som sa vzdať všetkého. Páčila sa mi práca v Paríži a peniaze sú dôležité. Tento spôsob nám poskytuje správnu rovnováhu,“ hovorí.
Farmy potrebujú viac pracovníkov, ak majú produkovať kvalitné, udržateľné potraviny, uvádza ešte BBC s tým, že ak sa ľudia nezačnú vracať na polia, farmy budú stále viac industrializované, čo môže ovplyvniť kvalitu produkcie.