V zime sú ľudia náchylnejší na choroby, pretože kratšie dni a chladnejšie počasie dávajú imunitnému systému zabrať. V mnohých môžu navyše vyvolávať pocity letargie, pesimizmu a depresie. Existuje však niekoľko jednoduchých krokov, ktoré dokážu posilniť organizmus a zmierniť tieto negatívne stavy. Počas zimných mesiacov odporúčajú odborníci zakomponovať do bežného života tieto užitočné návyky:
Denné svetlo
Sedenie pri okne a krátka desaťminútová prechádzka vonku priaznivo vplývajú na zdravie, vysvetľuje doktor Thuva Amuthalingam. Denné svetlo totiž pomáha regulovať vnútorný biologický rytmus tela, čím zlepšuje kvalitu spánku a celkovú duševnú pohodu. Každodenné krátke prechádzanie by dokázalo zabrániť jednému z desiatich predčasných úmrtí na celom svete. Ak nemôžete ísť von, prejdite sa aspoň dnu.
Vitamín C patrí do mikrovlnky
Konzumácia zeleniny a ovocia bohatého na vitamín C podporuje imunitný systém. Varením však môže dôjsť k ich znehodnoteniu, varuje nutričná poradkyňa Becca Meadowsová. „Vitamín C je rozpustný vo vode a pri vystavení teplu sa rýchlo rozkladá. Ak budete jeho zdroje vo vode variť dlho, o veľkú časť prídete,“ dodáva. Zeleninu s vitamínom C vkladajte vždy do vriacej vody, aby ste minimalizovali čas prípravy. Výskumy ukazujú, že varením v mikrovlnke si zachová najviac vitamínu C.
MIND diéta
Takzvaná MIND diéta je skvelá pre mozog, pretože je bohatá na zdroje antioxidantov a protizápalových látok. Tie zohrávajú kľúčovú úlohu aj pri posilňovaní imunity a prevencii chronických ochorení, akými sú cukrovka 2. typu a ochorenia srdca.
Huby
Vitamín D pomáha udržiavať silné kosti a zdravý imunitný systém. Okrem toho dokáže znižovať riziko depresie a zlepšovať náladu. Skvelým zdrojom vitamínu D sú napríklad huby. „Kupujte si druhy pestované vonku alebo pod UV žiarením,“ radí nutričná terapeutka Ruchi Bhuwania Lohiaová.
Orechy a semienka
Nová štúdia ukazuje, že nízky príjem horčíka (menej ako 300 miligramov denne) môže zvyšovať riziko vzniku viacerých ochorení. Skvelým zdrojom sú nepražené a nesolené semienka či orechy, ktorými si môžete posypať polievky, šaláty alebo ich pridať do jogurtov a ovsených vločiek.
Krátka rozcvička
Počas dňa si skúste niekoľkokrát zľahka zacvičiť. Keď sa postavíte z gauča alebo od pracovného stola, skúste si na tri minúty zaskákať takzvaného panáka, ktorý je známy aj pod anglickým názvom jumping jack. Zlepšíte si tým nielen náladu, ale aj spánok. Ten umožňuje telu poriadne sa zotaviť z namáhavého dňa a dobiť energiu.
Spánkový režim
Udržiavanie konzistentného spánkového režimu je kľúčové pre fyzické i duševné zdravie. Naučte sa preto chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každý deň, aby ste zosynchronizovali svoj vnútorný biologický rytmus tela. „Ten ovplyvňuje rôzne fyziologické procesy vrátane regulácie hormónov, metabolizmu a kognitívnych funkcií,“ dodáva doktor Guy Meadows. Okrem toho pomáha regulovať neurotransmitery, akými sú serotonín a dopamín, ktoré sú dôležité pre emocionálnu rovnováhu a môžu znižovať riziko depresie a úzkostných stavov.
Krátka siesta
Nový výskum naznačuje, že krátky šlofík okamžite zlepšuje mentálnu výkonnosť a z dlhodobého hľadiska môže chrániť zdravie mozgu. Ideálne by nemal trvať viac ako dvadsať minút, aby ste neupadli do hlbokému spánku, po ktorom sa môžete cítiť unavenejší než predtým.
Pätnásťminútová sauna
Pobyt v saune pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak a riziko vzniku srdcových ochorení a mŕtvice. Po cvičení si v nej trikrát do týždňa poseďte aspoň 15 minút, radia experti. Pravidelné návštevy sauny môžu prospievať aj psychike, pretože pomáhajú uvoľniť myseľ či zmierniť stres a v niektorých prípadoch aj symptómy depresie.
Spievanie v sprche
Výskumy ukazujú, že hra na hudobný nástroj alebo spev pomáhajú udržať mozog zdravý vo vyššom veku. Samotné počúvanie hudby, žiaľ, nepomáha. Najviac sa vedcom osvedčilo spievanie v zbore, no spievanie v sprche je podľa nich skvelou alternatívou, ktorá navyše prispieva k lepšej nálade.
Neuponáhľaná večera
Trávenie sa nezačína v žalúdku, ale ešte predtým, než si jedlo vložíte do úst, pripomína Meadows. Už pri jeho príprave telo reaguje na vône a aktivuje tráviaci systém, aby bolo pripravené jedlo poriadne stráviť. Ak chcete zvýšiť absorpciu živín, ktoré telo potrebuje pre správne fungovanie, jedzte pomaly a dôkladne jedlo požujte.