Zástupy Britiek obvinili popredné kozmetické značky z toho, že im ich výrobky spôsobili mezotelióm – nevyliečiteľnú formu rakoviny výstelky pľúc, srdca alebo žalúdka. Karcinogénnym prvkom má byť minerál talk, ktorý sa nachádza v mnohých kozmetických produktoch.
Talk má schopnosť absorbovať vlhkosť a zabraňovať hrudkovaniu. Tento minerál sa ťaží v podzemných ložiskách hliny, ktoré môžu obsahovať aj žily azbestu. Kozmetické značky však akúkoľvek kontamináciu výrobkov dôrazne odmietajú, informuje Guardian. „Používame len talk, ktorý prešiel testami a získal potvrdenie, že je bez azbestu. Všetky naše ingrediencie prechádzajú komplexným bezpečnostným preskúmaním a hodnotením. Naše výrobky sú z hľadiska zamýšľaného použitia bezpečné,“ uvádzajú zástupcovia firmy Estée Lauder.
Šokujúca diagnóza
U väčšiny ľudí, ktorí výrobky s talkom používajú roky, sa mezotelióm nerozvinul čiastočne preto, že azbest v tomto mineráli nie je rozložený rovnomerne. Ďalším dôvodom je, že sa im vlákna azbestu v pohrudnici či pobrušnici jednoducho nezachytili.
Jade Jenkinsová z Veľkej Británie to šťastie nemala. Doktori jej v roku 2020 diagnostikovali peritoneálny mezotelióm po tom, čo začala pociťovať čoraz častejšie bolesti žalúdka pripomínajúce pálenie záhy. „Keď mi povedali, že mám jeden až dva roky života, bola som šokovaná a zachvátila ma panika. Mejkap som používala denne. Bolo strašné zistiť, že príčinou boli produkty, ktoré som si kupovala a dávala na tvár od 12 rokov,“ dodáva Jenkinsová.
Britská organizácia pre výskum rakoviny Cancer Research UK uvádza, že neexistujú dôkazy o súvise medzi používaním talku a rozvojom rakoviny. V správe sa ale odvolávala iba na rakovinu vaječníkov, nie mezotelióm. Problematika si preto podľa nej vyžaduje ďalšie rozsiahle analýzy. „Dve najnovšie štúdie, ktoré skúmali, či môže kozmetický talk spôsobiť mezotelióm, nenašli žiadnu príčinnú súvislosť,“ uviedlo na stránke britské Združenie výrobcov kozmetiky, toaletných výrobkov a parfumov.
Sporná detekcia
Najcitlivejšou a najspoľahlivejšou metódou na meranie prítomnosti azbestu je transmisná elektrónová mikroskopia. V kozmetickom priemysle je najrozšírenejšou metódou röntgenová difrakcia, ktorá je menej citlivá. Nedokáže preto detekovať úrovne pod 0,5 percenta. Kozmetické firmy tak môžu tvrdiť, že ich talk neobsahuje žiadny „zistiteľný azbest“. „Nezistiteľný azbest nie je to isté ako bez azbestu,“ píše skupina vedcov v správe o vplyve priemyslu na politiky v oblasti verejného zdravia.
Geológ a mineralóg Sean Fitzgerald pomocou transmisnej elektrónovej mikroskopie objavil v rámci štúdie z roku 2020 azbest v troch z 21 púdrových kozmetických výrobkoch zakúpených v Spojených štátoch. Ďalšia analýza z toho istého roku skúmala rozvoj zhubného mezoteliómu u 75 respondentov. Autorka štúdie Theresa Emoryová zistila, že k vystaveniu azbestu došlo opakovaným používaním kozmetického talku. Podľa nej by tak práve on mohol byť možnou príčinou rozvoja ochorenia.