Keď Rony Seboková, čerstvá absolventka Harvardovej univerzity, nastúpila v roku 1983 do Applu, netušila ešte, čo ju čaká. Po škole dostala ponuku pracovať v Microsofte či IBM, no nakoniec sa rozhodla pre firmu Stevea Jobsa, ktorý v tom čase pracoval na vývoji Macbooku.
Keďže išlo o tajný projekt, okná budovy, kde Seboková absolvovala prvú časť pohovoru, boli zatemnené, aby do nej nikto zvonka nemohol nahliadnuť. „Ani počítač mi nechceli ukázať dovtedy, kým som neprešla prvým kolom. Až potom som sa mohla stretnúť s tímom pracujúcim na Macu,“ zaspomínala si pre Business Insider.
Počas ďalšej časti pohovoru hrala Seboková stolný tenis s dizajnérom hardvéru pre Macintosh. Firme išlo hlavne o to, aby do tímu zapadla. Prvých šesť mesiacov po nástupe bolo hektických, pretože celá firma sa sústredila na to, aby do januára stihla na trh uviesť nový počítač.
Technologická anomália
Tím Mac bol podľa Sebokovej slov rozmanitý. Boli v ňom ľudia s vysokoškolskými diplomami, ale aj tí, ktorí školu nedokončili. Išlo o prevažne mladý kolektív, no našlo sa tam aj pár ľudí po 30ke.
Seboková na Apple spomína ako na štedrú firmu. „Dostávali sme zdarma pomarančový džús a sódu. Každý týždeň k nám do práce chodil masér,“ prezradila Američanka. Začiatkom osemdesiatych rokov bol tento druh benefitov veľmi neobvyklý. Boli ale spôsobom, ako sa Jobs snažil v zamestnancoch podnietiť kreativitu.
Do vstupnej haly dal napríklad aj krásne piano od Bosendorfera, aby si na ňom vedci mohli kedykoľvek zahrať. „Prechádzali ste budovou a počuli ste klavír,“ zaspomínala si Seboková. Okrem toho Jobs do haly umiestnil aj luxusnú BMW motorku, aby ľudí inšpiroval jej dizajnom.
Podľa Sebokovej bol nepochybne vizionárom, ktorý navyše dokázal ľudí motivovať. Vždy hovoril, že na práci ho najviac teší, keď vidí ľudí využívať to, čo jeho tím vytvoril. „Myslím, že sme všetci vedeli, že tvoríme niečo špeciálne,“ dodala.
Cenná skúsenosť
Seboková z Applu odišla po roku a u potenciálnych zamestnávateľov sa snažila nájsť to, čo zažila u Jobsa. Bolo to však pre ňu ťažké. Američanka následne vystriedala niekoľko spoločností.
Rok pracovala vo firme HP v laboratóriách pre umelú inteligenciu a ďalších päť rokov potom v BCG ako konzultantka. Nakoniec si založila vlastnú spoločnosť 1 Beyond, pri riadení ktorej sa inšpirovala tým, čo zažila v Appli. Jobs ju napríklad naučil, ako sa z podnikania tešiť. „Nechcela som ľuďom dávať rady. Chcela som tvoriť nové veci. Steve dokázal prelomiť bariéry a dovoľoval svojim zamestnancom robiť to, v čom sú dobrí,“ vysvetlila Seboková.
Američanka to považuje za neuveriteľné šťastie, že so spoluzakladateľom Applu mohla tak úzko spolupracovať. Nemusela sa totiž spoliehať na pravdivosť príbehov, ktoré o ňom kolujú, pretože ho videla pracovať na vlastné oči a učila sa od neho priamo.