Ľudia sa už po tisícročia snažia objaviť recept na nesmrteľnosť. Niektorí z nich sa k dlhšiemu životu snažia dopracovať spánkom v hyperbarickej komore, kryoterapiou či ožarovaním infračerveným svetlom.
Väčšina expertov na starnutie o účinnosti týchto terapií pochybuje. Podľa ich názoru dokáže život predĺžiť zopár jednoduchých návykov, ktoré navyše prospievajú nielen fyzickému, ale aj duševnému zdraviu. „Ľudia hľadajú zázračný elixír, no majú ho priamo pod nosom,“ tvrdí doktor Luigi Ferrucci z Národného inštitútu pre starnutie.
Tu je sedem tipov, ako zvýšiť svoje šance na dlhý život:
1. Nezanedbávajte pohyb
Výskumy opakovane ukázali, že cvičenie znižuje riziko predčasnej smrti. Fyzická aktivita prispieva k zdraviu srdca a obehového systému. Okrem toho posilňuje svaly, čo starších ľudí chráni pred pádmi. Ideálne by ste sa mali stredne intenzívnemu cvičeniu venovať aspoň 150 minút týždenne.
2. Jedzte viac ovocia a zeleniny
Odborníci odporúčajú stravovať sa s mierou a zaradiť do jedálnička ovocie a zeleninu. Okrem toho radia obmedziť konzumáciu spracovaných potravín na minimum. Stredomorská diéta môže byť skvelým odrazovým mostíkom, pretože jej základom sú čerstvé produkty, celozrnné potraviny, strukoviny, orechy, ryby a olivový olej. Tento typ stravovania znižuje riziko rozvoja srdcových chorôb, rakoviny, cukrovky a demencie.
3. Doprajte si dostatok spánku
Spánok zvyknú ľudia podceňovať aj napriek tomu, že je pre zdravé starnutie mimoriadne dôležitý. Kvalitný spánok dokáže predĺžiť život o niekoľko rokov a je nevyhnutný pre zdravie mozgu. Vedci u ľudí, ktorí spali menej ako päť hodín denne, zaznamenali dvojnásobne vyššie riziko rozvoja demencie.
4. Nefajčite a nepite príliš veľa alkoholu
Fajčenie cigariet prispieva k vzniku rôznych smrteľných ochorení. Nadmerná konzumácia alkoholu je rovnako škodlivá. Viac ako jeden pohár denne pre ženy a dva pre mužov zvyšujú riziko vzniku srdcových chorôb, fibrilácie predsiení, ochorení pečene a siedmich typov rakoviny.
5. Nezanedbávajte chronické ochorenia
Čoraz viac ľudí vo svete bojuje s vysokým krvným tlakom, vysokými hladinami cholesterolu a prediabetom. Zdravý životný štýl môže tieto stavy zmierňovať a zabrániť tomu, aby prerástli do závažnejších ochorení. Odborníci zdôrazňujú, aby pacienti v prípade akýchkoľvek chronických stavov nezanedbávali pravidelnú návštevu lekára a riadili sa jeho pokynmi.
6. Utužujte medziľudské vzťahy
Ľudia zvyknú psychické zdravie zanedbávať a často sa sústredia iba na to fyzické. „Izolácia a osamelosť sú pre zdravie škodlivé rovnako ako fajčenie,“ varovala geriatrička Anna Changová. Obe totiž zvyšujú riziko rozvoja demencie, srdcových chorôb a mŕtvice. Silné medziľudské vzťahy podľa vedcov z Harvardu zvyšujú celkovú životnú pohodu.
7. Myslite pozitívne
Štúdie ukazujú, že optimizmus súvisí s nižším rizikom vzniku srdcových chorôb. Ľudia, ktorí myslia pozitívne, žijú o päť až 15 percent dlhšie než pesimisti. Optimisti majú tendenciu osvojovať si zdravšie životné návyky a majú nižšie miery výskytu chronických ochorení. Po zohľadnení týchto faktorov možno povedať, že pozitívne myslenie prispieva k dlhšiemu životu.