Nemecko sa nachádza v štrukturálnej kríze, ktorú poháňajú klesajúce úrovne exportu, prudko rastúce ceny energií a slabnúca konkurencieschopnosť v najdôležitejších odvetviach. Podľa šéfov najväčších nemeckých podnikov sú hlavným problémom zamestnanci, ktorí si až príliš často berú nemocenskú dovolenku.

Niekoľko nemeckých zamestnávateľov sa sťažuje na rekordný počet absencií spôsobených chorobami. Podľa portálu Fortune žiadajú Nemci o PN takmer štyrikrát častejšie než Briti, vinou ktorých si už Spojené kráľovstvo vyslúžilo prezývku „chorý muž Európy“.

Výskum najväčšej nemeckej zdravotnej poisťovne Techniker Krankenkasse (TK) ukázal, že nemeckí zamestnanci vymeškali v roku 2023 z dôvodu choroby v priemere 19,4 pracovných dní, čo je rekord. Krajina má pred sebou zrejme ďalší rekordný rok, keďže pracovníci poistení u TK si ešte pred chrípkovým obdobím vybrali od januára do septembra zhruba 14,3 dňa PN.

Napriek tomu, že sa Nemecku podarilo vyhnúť recesii, jeho ekonomika v roku 2023 klesla o 0,3 percenta. Podľa predpovedí ju aj tento rok čaká pokles o 0,2 percenta. Nemecké združenie výskumných farmaceutických spoločností (VFA) uvádza, že nebyť nadpriemerného počtu dní PN, nemecká ekonomika by v roku 2023 vzrástla o 0,5 percenta. To znamená, že vysoká miera s chorobou spojených absencií stála Nemecko v roku 2023 približne 26 miliárd eur.

Nemeckí zamestnávatelia neveria, že ich zamestnanci bývajú skutočne chorí. Podľa jedného nemenovaného vedúceho výroby vo významnej spoločnosti nie sú pracovníci dostatočne ochotní pochopiť obete potrebné na to, aby ekonomika krajiny prosperovala. Za problémovú skupinu označil najmä „lenivých“ mladších zamestnancov.

Odborník na zdravotný manažment v TK Albrecht Wehner uviedol, že viniť z ekonomických problémov krajiny prechladnutých pracovníkov je až príliš krátkozraké. „Chrípke a prechladnutiu sa niekedy nedá vyhnúť a zvyčajne trvajú iba niekoľko dní. Dlhodobé ochorenia vrátane tých duševných sú oveľa významnejším faktorom. Trpí nimi relatívne menej zamestnancov, no počet dní voľna je porovnateľne vysoký,“ dodal Wehner.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka.
Neprehliadnite

Piatok sa stal tretím dňom víkendu. Nemci chcú štvordňový pracovný týždeň natrvalo