Egyptské úrady zadržiavajú obrovskú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá v marci takmer týždeň blokovala Suezský prieplav. Požadujú po jej japonskom majiteľovi odškodné 916 miliónov dolárov. Informujú o tom v utorok agentúry Reuters a AP.

„Toto plavidlo je teraz oficiálne zadržané,“ uviedol podľa AP šéf správy prieplavu Usáma Rabí. „Nechcú nič zaplatiť,“ dodal. Plavidlo podľa neho nebude môcť opustiť Egypt, kým sa odškodné nevyrieši.

nákladná loď MV Ever Given uviaznutá v Suezskom prieplave
Neprehliadnite

Loď Ever Given je schopná plavby, ale do konca vyšetrovania zo Suezu nevypláva

Rabi výšku odškodného nespresnil. Poisťovňa UK Club však podľa Reuters uviedla, že Egypt po majiteľovi lode požaduje 916 miliónov dolárov. Majiteľom plavidla je japonská spoločnosť Shoei Kisen Kaisha. Jeden z manažérov firmy dnes potvrdil, že egyptské úrady požadujú odškodné a že loď nemá povolenie Egypt opustiť, neposkytol však žiadne ďalšie podrobnosti.

Loď Ever Given, dlhšia ako štyri futbalové ihriská za sebou, sa vzpriečila v južnej časti kanála za silných vetrov 23. marca. Vodnú cestu blokovala šesť dní, preplávať kvôli tomu nemohli stovky lodí. Až po týždni sa podarilo špecialistom s flotilou remorkérov a vďaka vrcholiacemu prílivu dostať 220 000 ton vážiaci kolos od piesčitého brehu. Predtým niekoľko bagrov odstraňovalo tisíce metrov kubických piesku a blata okolo lode.

Zablokovaný Suezsky kanál
Neprehliadnite

Druhý Suezský prieplav– turecké médiá sa nechali nachytať na prvoaprílový žart

Rabi minulý týždeň upozornil, že incident pre Suezský prieplav znamenal nielen náklady na uvoľnenie lodi a výpadok príjmov, ale aj „veľkú morálnu ujmu“. Podľa poisťovne UK Club požadované odškodné zahŕňa, okrem iného, 300 miliónov dolárov za „stratu dobrej povesti“, napísala agentúra Reuters.

Cez Suezský kanál prechádza vyše desať percent svetového obchodu, vrátane siedmich percent globálnych dodávok ropy. V minulom roku týmto kanálom preplávalo viac ako 19 000 lodí. Pre Egypt je Suezský prieplav dôležitým zdrojom devízových príjmov.