Americký dolár sa vo štvrtok drží bez výraznejších zmien voči košu popredných mien, investori posudzujú najnovšie údaje o vývoji ekonomiky Spojených štátov. Euro voči doláru strácalo zhruba desatinu percenta na 1,0925 dolára. Dolárový index si pripisoval menej ako desatinu percenta a nachádzal sa v tesnej blízkosti 103 bodov.

Americká vláda oznámila, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v septembri spomalilo na 2,4 percenta z 2,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Inflácia sa tak nachádza najnižšie od februára 2021. Jej pokles bol ale o niečo miernejší, ako očakávali analytici. Tí predpovedali spomalenie medziročného rastu cien na 2,3 percenta.

Vládne údaje tiež ukázali, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch minulý týždeň vzrástol o 33-tisíc na 258-tisíc. Dostal sa tak na najvyššiu úroveň od vlaňajšieho augusta. Štatistici pritom pôvodne odhadli rast hospodárstva za druhý štvrťrok na 230-tisíc.

Podľa ukazovateľa FedWatch Tool burzového operátora CME teraz finančné trhy prisudzujú takmer 90-percentnú pravdepodobnosť toho, že americká centrálna banka v novembri zníži svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu.

V septembri Fed prikročil k prvému zníženiu úrokov za viac ako štyri roky, svoju základnú sadzbu zredukoval o pol percentuálneho bodu do rozpätia 4,75 až 5,00 percenta. Centrálna banka sa uvoľňovaním menovej politiky snaží podporiť domácu ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Americký trh práce vykazuje známky ochladenia. Žiadosti o podporu prudko vzrástli