Ľudia trpiaci syndrómom vyhorenia sú často vyčerpaní, no zároveň majú nutkanie stále niečo robiť. Nevedia si v pokoji vychutnať zaslúžený oddych pri knižke či v prírode. Podľa psychoanalytika Josha Cohena je kontraproduktívne niekomu takému odporúčať relax, keďže aj obyčajné ničnerobenie v týchto ľuďoch dokáže vyvolať výčitky, píše The Economist.

Externá zmena

V menej vážnych prípadoch vyhorenia spôsobujú nervovú vyčerpanosť skôr externé než interné faktory. Čas a životnú energiu človek často venuje nielen práci, ale aj osobnému životu, kde musí čeliť rôznym ťažkým udalostiam, akými sú rozvod či úmrtie v rodine.

V takýchto prípadoch sa oplatí siahnuť v prvom rade po externých riešeniach. Dobrým nápadom je pracovať menej hodín, vyčleniť si viac času na relax alebo na jogu či meditáciu. Čaro nie je iba v riešení samotnom, ale aj v jeho objavovaní. Načúvať svojmu vnútornému hlasu a potrebám môže mať transformačný účinok. Niektorým ľuďom sa však tieto riešenia môžu stať nerealistické nielen z praktického, ale aj psychologického dôvodu.

Hľadanie príčin

Ak je vyhorenie mentálneho pôvodu, riešením môže byť terapia. Pri nej je dôležitá forma a obsah, prezradil Cohen.

Príčinou psychického vyčerpania môže byť nekonečný zoznam úloh, ktorým treba venovať pozornosť. Počas psychoterapie človek iba sedí a rozpráva o všetkom, čo mu práve zíde na um. Necháva sa unášať tam, kde ho myseľ zavedie. Americký psychoanalytik Jonathan Lear túto činnosť nazval „duševnou aktivitou bez účelu“, počas ktorej sa človek za ničnerobenie nemusí ospravedlňovať.

Pokiaľ ide o obsah, tak rozprávanie s terapeutom môže ľuďom pomôcť odhaliť, prečo sú náchylnejší na niektoré ťažkosti, akým je vyhorenie. Pôvod treba často hľadať v minulosti, no aj vo vlastnej osobnosti. U niektorých jedincov môže mať vyhorenie pôvod v detstve, keď si hodnotu spájali s dosahovaním úspechov. Neustály vnútorný tlak na to „byť najlepším“ môže viesť k pocitom prázdna a vyčerpanosti v prípade, že sa človeku túto predstavu nedarí naplniť.

Dobrou stratégiou je v rámci psychoterapie odhaliť, prečo sa ničnerobenie v mysliach ľudí trpiacich vyhorením rovná strate času. Vďaka tomu môžu prehodnotiť svoj pohľad na prácu a dogmy týkajúce sa produktívneho trávenia času.

Ďalšie dôležité správy

V minulosti umožňovali firmy sabatikal predovšetkým vrcholovým manažérom.
Neprehliadnite

Kto chce ísť na sabatikal, mal by mať nasporené. Niektoré firmy však časť mzdy nahrádzajú