Práca v bankovom sektore nebola nikdy pre slabé povahy. Generáciu Z však začínajú tvrdé podmienky odrádzať, keďže jej na rovnováhe medzi osobným a pracovným životom záleží oveľa viac než predošlým ročníkom. Vedenie bánk by malo zmeniť prístup, inak o mladých profesionálov príde, píše denník Telegraph.
Bankári na senior pozíciách chcú, aby ich podriadení prišli do kancelárie a odviedli si svoju prácu, tak ako to od nich kedysi očakávali ich nadriadení. „Neuvedomujú si, že takto to už viac nefunguje,“ dodal bývalý viceprezident JP Morganu Wais Achikzad.
Generačná priepasť sa medzi manažérmi a zamestnancami zväčšuje, čo viedlo k nárastu fluktuácie a problémom s duševným zdravím. Mladí profesionáli totiž chcú, aby sa k nim nadriadení správali ako k ľudským bytostiam, a nie iba ďalšiemu kolesu v stroji, ako to na Wall Street býva zvykom.
Generačná vojna
Mladší zamestnanci u manažérov bojujú za menej drastické pracovné podmienky a snažia sa obrátiť desaťročia zaužívaný hierarchický systém hore nohami. Banky majú záujem s nimi držať krok, inak riskujú, že pracovníci odídu do technologických firiem či spoločností poskytujúcich rizikový kapitál, ktoré ponúkajú rovnako lákavé platy.
The Wall Street Journal odhalil, že šéfovia v mnohých prestížnych bankách prikazujú bankárom na junior pozíciách, aby ignorovali pravidlá obmedzujúce pracovný čas tým, že si hodiny nebudú zapisovať. Často ich nútia nedodržiavať ani deň voľna, na ktorý majú v týždni nárok. Drastické podmienky už pritom majú prvé obete. V máji napríklad zomrel iba 35-ročný zamestnanec Bank of America, ktorý si hľadal novú prácu s menším počtom pracovných hodín, pretože musel cez týždeň údajne bežne odpracovať aj sto hodín.
JP Morgan možno aj preto v septembri zaviedol limit pre junior bankárov, aby týždenne neodpracovali viac ako 80 hodín. „Boli situácie, keď som si párkrát musela ísť poplakať na toalety,“ zaspomínala si 26-ročná Lamidé Elizabeth, ktorá počas pandémie nastúpila do JP Morganu ako stážistka. Psychickému tlaku ju vystavovali najmä 12-hodinové pracovné dni a veľmi prísne termíny. Analytici z Goldman Sachsu, ktorí v banke pracovali menej ako rok, sa v prieskume z roku 2021 takisto sťažovali na „neľudské“ podmienky, stohodinové pracovné týždne a neustálu šikanu.
Už si nemôžu vyberať
Nadpriemerné platové ohodnotenie už nedokáže odradiť bankárov, aby ťažké pracovné podmienky ignorovali. Rastúca popularita technologických firiem s rovnako lákavými odmenami tak radikálne mení charakter záujemcov, z ktorých si banky môžu vyberať. „Na pozície vo veľkých bankách sa teraz hlásia úplne iní študenti než kedysi. Tí najlepší odchádzajú do technologického sektora,“ podotkla Nišma Gosrani z Bain & Company.
Generácia Z bude mať nad bankami moc dovtedy, kým nenájdu lepší spôsob, ako vyhovieť ich požiadavkám na pracovné podmienky, alebo neponúknu šťavnatejšie odmeny. „Všetci moji priatelia už prácu v bankovníctve zavesili na klinec,“ dodala 27-ročná Meagan Loyst, ktorá sa takisto vzdala pozície analytičky a odišla do spoločnosti poskytujúcej rizikový kapitál.