S rastúcimi obavami o stav ekonomiky v USA môžu zamestnanci zabudnúť na kratší pracovný týždeň a zvýšenú flexibilitu na pracovisku. Realita môže byť skôr opačná: pracovať sa bude viac, prípadne sa treba báť prepúšťania.
Grécko umožnilo niektorým odvetviam prejsť na 48-hodinový pracovný týždeň v snahe o zvýšenie produktivity. Juhokórejské spoločnosti, ako Samsung, žiadajú niektorých vedúcich pracovníkov, aby sa dostavili do práce aj v sobotu alebo nedeľu, aby pomohli zvýšiť výkonnosť spoločnosti.
Portál Business Insider upozorňuje, že najväčšou hrozbou pre bežných zamestnancov je prepúšťanie. Slabšia než očakávaná júlová miera zamestnanosti v USA znepokojuje investorov, čo môže poskytnúť niektorým zamestnávateľom dôvod upustiť od kratšieho pracovného týždňa, práce na diaľku a ďalších opatrení zameraných na zlepšenie pohody zamestnancov, uviedli odborníci na trhu práce.
Spánok v boji proti vyhoreniu nestačí. Dôležitých je sedem druhov odpočinku
Profesor manažmentu na Wharton School University of Pennsylvania Peter Cappelli povedal, že niektorí zamestnávatelia sa vrážali prepúšťaním v snahe donútiť pracovníkov vrátiť sa do kancelárie. A teraz by mohli mať nový dôvod na tvrdší prístup k pracovníkom, keď sa podnikaniu stále darí. „Nie je to o realite, ale o vnímaní,“ povedal P. Cappelli.
Dodal, že aj keď mnohí pracovníci v posledných rokoch získali určité páky, „nikdy naozaj nemali veľkú výhodu na trhu práce“. P. Cappelli si myslí, že zaviesť štvordňový pracovný týždeň v USA je nereálne. „Nemyslím si, že to niekedy malo šancu v USA,“ povedal. Zároveň nepredpokladá, že by spoločnosti tlačili na pracovníkov, aby pracovali aj šiesty deň. „To je obrovské porušenie noriem.“