Akcie Alibaby od začiatku roka posilnili o 42 percent, čím výrazne prekonali rast čínskeho technologického indexu Hang Seng Tech, ktorý za rovnaké obdobie vzrástol o 25 percent. Hodnota spoločnosti sa zvýšila o takmer 87 miliárd dolárov, čo z nej robí najvýkonnejšiu čínsku technologickú firmu v roku 2025. Za jej rastom stojí nielen spolupráca s Apple pri integrácii AI do iPhonov, ale aj oznámenie konkurenčného startupu DeepSeek, ktorý ukázal, že Čína dokáže prevádzkovať AI modely výrazne lacnejšie ako západné spoločnosti.

Získanie priestoru pre AI služby v iPhonoch by predstavovalo pre Alibabu významný úspech. Alibaba by mohla byť pre Apple silným lokálnym partnerom v čase, keď sa americká firma snaží oživiť predaj v Číne, kde konkurenti ako Huawei už predstavili smartfóny s pokročilou AI.

„Alibaba je najväčší e-commerce hráč v Číne a má obrovské množstvo dát, ktoré by Apple mohol využiť na poskytovanie personalizovaných generatívnych AI funkcií pre čínskych spotrebiteľov,“ uviedol analytik Morgan Stanley Erik Woodring. „Môžeme si tiež predstaviť scenár, v ktorom Apple najskôr nadviaže AI partnerstvo s Alibabou a neskôr ho rozšíri na ďalších miestnych poskytovateľov cloudových služieb“.

AI ako motor rastu

Spoločnosť zverejnila výsledky testov, podľa ktorých jej AI četbot Qwen 2.5 Max prekonal Llama od Meta Platforms aj model V3 od DeepSeek. Investori preto veria, že Alibaba dokáže naplno využiť potenciál umelej inteligencie a spevniť svoje postavenie vedúceho hráča v tomto segmente vedľa spoločností ako Tencent a ByteDance.

„Vzostup DeepSeek priniesol nový impulz pre čínske technologické akcie,“ uviedol Andy Wong, investičný riaditeľ pre Áziu v Solomons Group. „V tomto prostredí sa Alibaba javí ako firma s najstabilnejším rastovým potenciálom v strednodobom horizonte“.

Alibaba zažila turbulentné roky, keď sa dostala pod tlak prísnych regulácií v Číne a oslabeného domáceho dopytu po pandémii. Nové vedenie v zložení Joe Tsai a Eddie Wu, dlhoroční spolupracovníci Jacka Ma, sa rozhodlo vrátiť firmu k základom. Investície do AI, expanzia cloudových služieb a agresívna cenová politika pomohli Alibabe prilákať späť zákazníkov, ktorí počas regulačného zásahu prešli ku konkurencii.

Analytici z JPMorgan však varujú, že monetizácia AI zostáva neistá. „AI je vnímaná ako potenciálny faktor prehodnotenia hodnoty Alibaby, ale stále existujú otázky o schopnosti firmy z nej profitovať,“ uviedli analytici.

Alibaba zároveň čelí výzve, že rastu čínskych cloudových gigantov sa zatiaľ nepodarilo dobehnúť amerických lídrov. Jej cloudové tržby za posledný štvrťrok vzrástli o 9,7 percenta, zatiaľ čo Amazon dosiahol 19-percentný rast a Microsoft až 31 percent.

Investori vidia príležitosť

Napriek silnému rastu zostáva Alibaba relatívne podhodnotená v porovnaní s americkými technologickými gigantmi. Jej akcie sa obchodujú za 12-násobok očakávaných ziskov, čo je pod päťročným priemerom 14,6-násobku. Expanzia na zahraničné trhy v prípade technologických riešení by mohla pomôcť Alibabe znížiť závislosť od čínskeho trhu a podporiť ďalší rast.

Investori čakajú na finančné výsledky, ktoré Alibaba zverejní budúci týždeň. Tie ukážu, ako sa firme darí monetizovať svoje AI modely a aký výhľad ponúkne pre cloudové služby.

Usa,And,China,Trade,War,,Robot,War,,Arm,Wrestling,-
Neprehliadnite

Technologický poker pokračuje. Amerika leje do AI miliardy, hyperkonkurečná Čína ukazuje svaly

Two,Human,Figure,Including,America,And,China,Flag,Are,In
Neprehliadnite

Čína doháňa USA vo vývoji umelej inteligencie. DeepSeek mení pravidlá hry