Klinická psychologička Susan Albersová tvrdí, že ľudia majú schopnosť premeniť zlý deň na dobrý. Tu sú štyri stratégie, ktoré vám pomôžu prežiť ťažké situácie v práci či zlé správy:
Zmena pohľadu
Doktorka Albersová radí pozrieť sa na udalosti, ktoré vám pokazili deň, z inej perspektívy. Podľa nej by ste sa mali snažiť pochopiť, prečo vo vás vyvolali negatívne pocity. Ak vás do zlej nálady dostali slová kolegov, zamyslite sa, či problém nie je skôr v nich, a preto treba ich názor brať s rezervou, a nie veľmi osobne. Pri posudzovaní udalostí berte ohľad na kontext, v ktorom sa odohrali.
Senzorická zmena
Senzorická zmena je jeden z najrýchlejších spôsobov, ako zachrániť deň, ktorý sa nevyvíja podľa vašich predstáv. Ak máte zlú náladu alebo ste smutný, skúste si dať horúcu sprchu, prezlečte sa do pohodlného a čistého oblečenia alebo si doma zapáľte voňavú sviečku. Rôzne vône, textúry a teploty zamestnajú vašu myseľ a pomôžu vám prísť na iné myšlienky. V práci si napríklad môžete uvariť šálku čaju alebo si trochu pri stole zacvičiť, keďže pohyb podporuje uvoľňovanie látok na zlepšenie nálady a zmiernenie úzkosti.
Čiastkové odmeny
Keď si priebežne doprajte niekoľko malých odmien, zmiernite tým stres oveľa efektívnejšie, než keď sa odmeníte na konci dňa. Môžete si napríklad dopriať niečo sladké pod zub, dať si krátku pauzu, zavolať priateľom alebo si pozrieť jednu časť obľúbeného seriálu.
Prvá pomoc
Zamyslite sa nad tým, čo vás zvykne vo vypätých situáciách upokojiť, a zmeňte to na akési „záchranné lano“. Ak milujete hudbu, môžete si vytvoriť zoznam skladieb, ktoré vám vždy zlepšia náladu. Ak vás „nakopnú“ skôr slová chvály, uložte si do mobilu fotky správ od známych či rodiny, ktoré vás zahriali pri srdci a potešili. Možností je nekonečno, stačí len vedieť, ktoré z nich sa osvedčili práve vám.