Pracujúci rodičia si musia poradiť s programom pre deti nielen cez prázdniny. Školu totiž zvykne zriaďovateľ zavrieť napríklad kvôli chrípke, ale aj krízovým udalostiam ako ohlásenie bomby.

Aj preto rastie u zamestnancov záujem o benefity, ktoré by mohli túto situáciu riešiť. Príkladom je flexibilný pracovný čas alebo dni voľna navyše.

Tie boli podľa septembrových výsledkov prieskumu aplikácie Práca za rohom najpopulárnejšie. Viac ako štyritisíc respondentov ich dokonca uprednostnilo pred prácou z domu či autom na súkromné účely.

Anketa
Mali by zamestnávatelia tolerovať deti na pracovisku?
  • 33%
  • 42%
  • 25%

Ďalšou alternatívou je škôlka, družina či iné voľnočasové aktivity pre deti zamestnancov. V minulosti išlo napríklad o podnikové materské školy a jasle.

„V súčasnosti sú takéto služby pre zamestnancov poskytované ako benefity u zamestnávateľov, ktorým to ich ekonomické možnosti dovoľujú,“ približuje hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš

Praktické obmedzenia

V praxi sa s nimi najčastejšie môžu ľudia stretnúť u zamestnávateľov, ktorí sú súčasťou nadnárodných koncernov.

Tí svojim zamestnancom ponúkajú nielen spomínané podnikové materské školy, jasle, ale aj detské kútiky zriadené priamo na pracovisku alebo v jeho blízkosti.

Takúto možnosť by pritom podľa HR manažérky spoločnosti Up Slovensko Radoslavy Slezákovej uvítali všetci pracujúci rodičia. „Je to relatívne nízkonákladový benefit, ktorý je zamestnancami veľmi žiadaný,“ dodáva.

Jeho realizácia však nie je jednoduchá. Nie každý zamestnávateľ má totiž prostriedky zaviesť takýto moderný benefit do svojej politiky benefitov.

Riga,,Latvia,-,September,8,,2016:,Linkedin,App,On,App
Neprehliadnite

Hľadať si prácu cez LinkedIn nemusí byť ťažké. Úspech zaručí niekoľko tajných trikov

Túto možnosť R. Slezáková vidí skôr u zamestnávateľov, ktorí sa v rámci svojej činnosti venujú napríklad obchodnému zastúpeniu, poradenstvu, službám alebo administratíve.

Tí môžu takýto benefit alebo podmienky pobytu dieťaťa na pracovisku upraviť vo svojich interných predpisoch.

V odlišnej situácií sa však nachádzajú priemyselné firmy, ktoré tieto benefity neponúkajú kvôli neochote pomáhať, ale kvôli prevádzkovým obmedzeniam v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP).

„Pracovala som napríklad vo výrobnej spoločnosti, kde boli zamestnanci na pracovisku povinní nosiť osobné ochranné pracovné prostriedky. Prítomnosť dieťaťa na pracovisku bola z dôvodu BOZP absolútne neprípustná,“ vysvetľuje.

Práva a povinnosti

Práve zákon o BOZP ukladá zamestnávateľom povinnosť starať sa o bezpečnosť a ochranu zdravia všetkých osôb, ktoré sa nachádzajú s jeho vedomím na jeho pracoviskách alebo v jeho priestoroch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa