V októbri 2007 sa stala zvláštna udalosť. V polovici mesiaca Fed zverejnil zápisnicu zo svojho zasadnutia zo septembra, kedy prvýkrát po dlhých rokoch znížil úrokové sadzby. Zápisnica nemohla byť pre akciové trhy priaznivejšia. Fed tvrdil, že znížil sadzby o pol percenta na to, aby podporil stabilitu na trhu. Ak bude treba, zníži ich viac. Akciové trhy sa radovali, keďže centrálna banka zabezpečila, že miska s punčom ostane plná.
Akcie v reakcii zaznamenali nové historické maximá. Investori boli plní očakávaní, že centrálna banka zaženie všetky chmáry, ktoré sa začali na trhu objavovať v auguste toho roka. Optimizmus však onedlho narazil na realitu. Akciové trhy dosiahli síce nové maximá, no už čoskoro začali klesať a tieto maximá dokázali prekonať až o šesť rokov neskôr.
Finančné mlyny melú pomaly, ale isto. Kým laická a aj veľká časť profesionálnej verejnosti vníma veľkú finančnú krízu z roku 2008 iba ako následok kolapsu Lehman Brothers zo septembra, tá bola iba dlhou sériou udalostí, ktorá sa začala v lete 2007 extrémnymi pohybmi na peňažnom trhu a donútila Fed znižovať sadzby už na jeseň toho roka.
Koncom roka 2007 sa americká ekonomika dostala do recesie. Oficiálne však bola recesia ohlásená až o rok neskôr a celú dobu centrálna banka tvrdila, že recesiu odvrátila. Pritom už na jar 2008 skolabovala veľká americká banka Bear Sterns. Celý čas predstavitelia Fedu upokojovali trhy, že všetko majú pod kontrolou. Nemali. Nepomohlo znižovanie sadzieb a ani myriada nových programov na dodávanie likvidity, ktoré sa začali už koncom roka 2007.
Na začiatku tohto roka sa finančný trh nachádza na podobnom mieste, ako bol na konci roka 2007, aj keď problémy stojace pred ním pravdepodobne nie sú až tak masívne. Realitou je ale spomaľujúca sa ekonomika a vysoké náklady na prefinancovávanie existujúcich dlhov.
Napriek tomu, že piatkové čísla z amerického trhu práce vyšli „veľkolepo“, ich veľkoleposť nie je dôveryhodná. Čísla totiž neposkytujú dostatočnú kontinuitu voči predchádzajúcim dátam, keďže podliehali ročnému benchmarkingu a zároveň veľkej sezónnej úprave. Keby sa tieto úpravy nevykonali, mesačná zamestnanosť by poklesla o 2,5 milióna zamestnancov.
Na rozdiel od januárových čísiel je dlhodobý trend jasný – celý minulý rok americký trh práce stagnoval. Po prudkom raste v roku 2021 prišlo k jeho zastaveniu a oznámeniu veľkých prepúšťaní, ktoré naznačujú, že rok 2023 bude o jeho poklese. „Veľkolepý“ trh práce z januára je s veľkou pravdepodobnosťou anomália, bez výraznejšieho vplyvu na dlhodobý trend.
Sebauspokojenie elít v Davose nabralo znepokojujúce úrovne. V roku 2023 príde k vytriezveniu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?