Kde nie sú peniaze, tam je chudoba. A kde zase sú, treba ich vedieť správne využiť, aby prinášali istý finančný prospech. Väčšina ľudí na Slovensku a v Česku má však problémy vyžiť zo svojho príjmu.

Konkrétne, až 70 percent Slovákov a 52 percent Čechov, ako ukazuje najnovší prieskum spoločností Profesia a LMC. Na druhej strane kríza ponúka dobré príležitosti pre tých, ktorí dokázali v dobrých časoch niečo ušetriť, majú isté finančné zabezpečenie a čakajú na vhodnú príležitosť, ako naložiť so svojimi peniazmi.

Tento rok bol v tomto smere bohatý na rôzne prekvapenia, niektoré príjemnejšie, iné menej. Kolísanie investícii na finančnom trhu nie je prekvapením, ale istotou. A investori o tom musia vedieť skôr, ako podpíšu investičnú zmluvu, prezrádza pre TREND riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

„Dôvodov na prepady, ale aj nárasty rôznych typov investícií je počas roka mnoho, napríklad išlo o rozhodnutia centrálnych bánk, teda Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému. Trhu dominovali aj správy o vývoji inflácie, covide, ale i náraste cien energií, plynu či ropy,“ spresňuje.

„Aj keď sa zvyšovanie centrálnych úrokových sadzieb ECB v tomto roku očakávalo, zvolené tempo rastu sadzieb je do istej miery nečakané. Tým pádom úroky pri úveroch narástli na vyššie než očakávané úrovne,” pridáva pre TREND názor Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Peter Štecko, generálny riaditeľ a majiteľ skupiny Medusa v Bratislave.
Neprehliadnite

Šéf Medusa Group: Brutálne nízke ceny menučiek sú cestou do pekla. Trh sa musí prečistiť

„Prekvapením naopak nebolo oslabenie dopytu po hypotékach a bývaní, ktoré od leta jednoznačne vidieť na celom Slovensku. Aj keď mnohí ľudia túžobne očakávajú plošný pokles cien, nie je žiadnym prekvapením, že sa zatiaľ nekoná. Minimálne faktor ekonomického rastu a stále nízkej zamestnanosti hovorí proti tomu, aby nastal plošný pokles cien bývania,“ spresňuje M. Búlik.   

Prítomnosť vojny hneď za hranicami spustila ďalšie nepriaznivé signály, vrátane vysokej inflácie, ktoré nepredpokladal ani Matej Dobiš, výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas.

„Na našom trhu som miestami neveril, ako dynamicky pristupujú banky k zmenám úrokových sadzieb. V priemere prišli so zmenou komerčné banky až 7-krát. Pri ECB ma prekvapilo ako dlho nazývala infláciu dočasnou a kedy pristúpila k normalizácii menovej politiky,“ dodáva M. Dobiš.

To, aký bude po finančnej stránke pre Slovákov budúci rok, nie je zatiaľ jasné. Prognózy však jednoznačne hovoria o tom, že viaceré novinky naplno zasiahnu do ich rodinných rozpočtov a peňaženiek. Všetko závisí od toho, do akej miery dokážu zvládnuť ekonomickú recesiu a ťažké časy, ako dobrú príležitosť na investovanie, alebo aspoň prežiť ich bez väčšej finančnej ujmy. TREND sa na aktuálne trendy pozrel bližšie vo fotostory.