Viete ako odhaliť falošné euromince? (Ilustračné foto)
Zdroj: Profimedia

Úroky pri sporení 6 percent? Zatiaľ vedie Česko

Úspory Slovákov rozožiera vysoká inflácia. Tá sa v októbri priblížila k 15 percentám, pokračovalo zdražovanie potravín aj pevných palív, pripojil sa rast cien textilu a obuvi. V bankách majú ľudia uložených vyše 43 miliárd eur, no s úrokom, ktorý sa pohybuje iba tesne nad nulou. A práve to je chyba.

V strachu pred stratou financií mnohí uprednostňujú bezpečie pred investovaním. Ak však urobia v blízkom čase správne rozhodnutie, môžu využiť túto dobu ako dobrú príležitosť na lepšie zhodnotenie peňazí, aj keď konzervatívnym spôsobom. V tomto prípade platí, čím dlhšie sporenie, tým vyšší úrok.

Ako napríklad ukazujú odhady Národnej banky Slovenska (NBS), podľa takzvanej depozitnej sadzby má byť v budúcom roku hodnota úrokových vkladov nad hranicou troch percent. Banky požičiavajú v súčasnosti peniaze za úrok štyri percentá, preto ich môžu zvyšovať aj pre klientov.

Pri vklade 10-tisíc eur na rok sa úroky začínajú na úrovni 0,01 percenta ročne do 3 percent ročne, na päť rokov dokonca ponúkajú aj 4 percentá. V susednom Česku maximálna úroková sadzba pri sporiacom účte dosahuje aktuálne 6,15 percenta a hovorí sa o ďalšom raste úrokov.

Je teda otázne, či až tam dokážu úroky vystreliť aj u nás. Analytik Matej Dobiš výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas je v tomto smere opatrný. „Nemyslím si, že k tomu dôjde. Banky sa skôr budú sústreďovať na to, aby pre svojich klientov zatraktívnili iné produkty, určené k zhodnoteniu. Očakávam skôr ich väčšiu kreativitu pri úročení depozitných produktov prepojených s hypotekárnym úverom,“ dodáva pre TREND.