V druhej polovici júla ste s okamžitou platnosťou odvolali šéfa slovenského Fincentra Milana Repku. Dôvodom mali byť jeho aktivity vo vlastnej firme. V tejto súvislosti sa spomínalo aj meno jedného z územných riaditeľov (čo je najvyššia pozícia v rámci kariérnej štruktúry). Čo sa teraz deje vo Fincentre?

Fincentrum Slovensko od založenia v roku 2007 v podstate bez výnimky rástlo a stalo sa významným hráčom vo finančnej distribúcii, najmä v oblasti hypoték, ale aj v ostatných oblastiach. Posledný rok, rok a pol som mal pocit, že centrála nefunguje zďaleka podľa mojich predstáv. Čiastočne som to prikladal možno vyhoreniu Milana Repku, možno únave. Ťažko povedať.

Každopádne, najneskôr na jar tohto roka sa začali objavovať zvesti o tom, že sa Fincentrum rozpadá a tom, že Milan Repka s Radom Červencom (územný riaditeľ) zakladajú ďalšiu firmu. Keď som na svoje otázky nedostával vyhovujúce odpovede, začali sme niektoré podozrenia vyšetrovať a tie sa začali potvrdzovať. Preto som sa rozhodol Milana Repku z poverenia všetkých akcionárov odvolať z funkcií. A dočasne viesť slovenskú pobočku.

S Milanom Repkom mal spolupracovať aj územný riaditeľ Rado Červenec.

Týždeň po odvolaní Milana Repku Radoslav Červenec a menšia časť jeho tímu odoslali Fincentru výpovede v rôznej forme. Hovoríme o zhruba 170 ľuďoch, neskôr ich pribudlo ďalších 50. I keď to číslo môže vyzerať obrovské, tak iba v územnom riaditeľstve Rada Červenca bolo zaregistrovaných vyše 700 sprostredkovateľov.

Celkovo, pokiaľ to prepočítame na produkciu, tak prejavilo záujem odísť asi 15 percenta slovenskej produkcie. Čo nepoteší, ale nie je to žiadna tragédia. Slovenské Fincentrum za minulý rok vyrástlo o 14 percent, tohtoročný rast by aj vďaka hypotékam mohol byť ešte vyšší. Tento odchod nám uberie pár percent z rastu, ale Fincentrum na Slovensku aj konsolidovane (spolu s českou produkciou) stále porastie.

Milan Repka reaguje: „Aj vzhľadom na to, že sa ma tieto obvinenia pochopiteľne emocionálne mimoriadne dotkli, rozhodol som sa dať vypoveď.“ Prečítajte si celú jeho reakciu pre TREND.sk.

Čo ostatní?

Dnes je atmosféra vo Fincentre najlepšia, akú som zažil, najmenej za posledné tri roky. Síce 15 percent firmy odchádza, ale ostatní sú zomknutí a cítia to zo strany Rada a Milana ako obrovský podraz. Dokázali sme sa veľmi rýchlo dohodnúť na krokoch, ktoré Fincentrum posunú ďalej. Niektoré sme pripravili už skôr, napríklad zvýšenie provízií za hypotéky, veď sme hypotekárna jednotka. Chceli sme ich oznámiť na jesennom kongrese, ale urýchlili sme to.

Vyššie provízie budú na úkor bánk alebo na úkor zisku centrály - majiteľov?

Veríme, že s bankami dokážeme vyrokovať ešte lepšie podmienky, ale primárne je to na úkor marže centrály. Môžeme si to dovoliť, pretože objemy, ktoré v hypotekárnych úveroch realizujeme, sú veľké. Viem zabezpečiť, aby boli spokojní akcionári i sprostredkovatelia.

Čomu sa budú sprostredkovatelia venovať o rok, o dva?

Dobrý sprostredkovateľ robí kompletnú finančnú analýzu a reaguje na záujmy klienta. V okamihu, keď je hypotekárny boom, tak robí hypotéky. Keď sa v roku 2012 skončilo v ČR penzijné pripoistenie a pre neúspešnú penzijnú reformu nedošlo k jeho náhrade, tak v priebehu jedného - dvoch rokov sa finančné inštitúcie, aj sprostredkovatelia adaptovali na pravidelné investície, ktoré sa v súčasnosti predávajú v ČR v porovnaní so Slovenskom omnoho viac. Trh si dokáže vždy nájsť cestu.

Za kým pôjdu agenti

Finančno-sprostredkovateľskú firmu tvoria menšie, takmer samostatné firmy, napríklad krajské riaditeľstvá, ktoré žijú svojim vlastným životom. Sprostredkovatelia nie sú zamestnanci, ale podnikatelia. Akú úlohu zohráva centrála a jej šéf? Má to byť silný alebo skôr slabší manažér? Čo je úlohou najvyššieho vedenia smerom k ľuďom?

Úlohou firmy je zaistiť sprostredkovateľom pokoj na prácu: compliance, potrebné školenia a to nielen tie, ktoré formálne vyžaduje NBS. Ďalej pripraviť nástroje, aby sa poradcom lepšie pracovalo a v neposlednom rade zaistiť vysporiadanie provízií. Zároveň to zahŕňa i servis okolo pohľadávok a je to všeobecne o riadení ľudských vzťahov.

Ja si myslím, že existujú rôzne modely. Sú firmy, nielen vo finančnej brandži, ktoré majú charizmatického človeka. Keď na čele Českej sporiteľne stál Jack Stack, bola to charizmatická neprehliadnuteľná osobnosť, na ktorú doteraz všetci spomínajú. Nahradil ho Gernot Mittendorf, čo bol skôr pravý opak, ale akcionárom, a nielen im, odviedol skvelú službu.

Tým chcem povedať, že každá firma v istom okamihu potrebuje niečo iné. Vo finančno-sprostredkovateľskej firme sa často zvyklo staviť na silné osobnosti. Každá firma by mala mať takú infraštruktúru, že pokiaľ ma tu v Ružinove prejde električka, tak Fincentrum bude ďalej fungovať. Sprostredkovateľská firma nemôže byť závislá od jedného človeka.

Všeobecne by sa mohlo zdať, že územný riaditeľ, teda najvyšší manažér v konkrétnej štruktúre, je významný motivátor, ktorého budú jeho ľudia nasledovať. To, že s Radom Červencom odchádza len časť ľudí, ktorí sa podieľajú zhruba na tretine jeho produkcie, naznačuje, že sprostredkovateľská firma dokáže „prebiť“ územného riaditeľa.

Vždy je to veľmi individuálne, ale sila firiem ako Fincentrum je v tom, že vzťahy sú vyvážené. Každý hrá svoju rolu a nejako prispieva k rastu. Územní riaditelia sú dôležitou súčasťou vedenia firmy, smerom k svojim kolegom hrajú veľmi dôležitú úlohu. Ale nerobia 100 percent. Územný riaditeľ vníma biznis len zo svojej perspektívy, pretože úlohu centrály nepozná do podrobností. Aj preto ma neprekvapuje, že R. Červenec, keď uvažoval o oddelení časti Fincentra, sa chcel spojiť so skúseným manažérom z centrály.

R. Červenec je symbolom Fincentra aj v tom zmysle, že začínal v OVB, s „Müllerovcami“ sa presunul do Partners Group a s ďalšou skupinou zasa do Fincentra. Ľudí s podobnou históriou nájdeme na trhu veľa. Posledný krok je, že už odišiel aj z Fincentra. To je situácia, s ktorou sa asi postupne musíte naučiť vysporiadať.

R. Červenec je úspešný podnikateľ, ktorý sa rozhodol, že chce pokračovať iným spôsobom - na vlastné meno. To je jeho právo. Fincentrum má jednomesačnú výpovednú lehotu, ja byť na Radovom mieste, asi by som odchod urobil trochu elegantnejšie. Aj z Fincentra v Českej republike, kde fungujeme o 7 rokov dlhšie, odchádzali ľudia a prichádzali ďalší. To patrí ku každej väčšej sprostredkovateľskej spoločnosti a je to prirodzené. Je to súčasť nášho biznisu.

Môj problém je Milan Repka, pretože to, že Rado Červenec odišiel, je jeho legitímne právo. To, že Milan ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ s obrovskými právomocami a plnou dôverou akcionárov nekonal v záujme Fincentra, to je pre mňa najväčší problém.

Odchod Milana Repku nebol typickým odchodom manažéra „po vzájomnej dohode“. Ako to vyzeralo v praxi?

Šestnásť rokov podnikám, vďaka šťastiu a súhre okolností od 24 rokov riadim desiatky ľudí. Toto bol veľmi ťažký odchod. Milan bol jeden z mojich najdlhodobejších spolupracovníkov. Musím povedať, že bola banánová škatuľa, ale všetko podľa pracovného práva, všetko prebehlo v súlade so zákonmi SR. Bolo to veľmi nepríjemné pre všetkých zúčastnených, vrátane skúsených slovenských právnikov na túto oblasť a polície, ktorá bola pri tom. Ja sa to snažím zľahčiť, ale musím povedať, že to bolo nielen pre Milana ale aj pre mňa veľmi náročné.

Odchody sú prirodzené

Stojíte pred novou situáciou. Ako menšia začínajúca firma ste rástli na tom, že ste „kupovali“ ľudí od konkurencie. Teraz sa musíte zmieriť s tým, že postupne odídu ďalej...

Je to prirodzené, určite by som v tom nevidel nič zásadné. Som veľmi rád, že všetci ostatní územní riaditelia aj s regionálnymi riaditeľmi minulý týždeň na našom stretnutí deklarovali, že sa necítili nikdy tak jednotní a naštartovaní na ďalší rast.

Vžite sa do ich situácie. Posledného pol roka na trhu kolujú fámy, že Fincentrum sa rozpadne. To nie je dobré prostredie, v ktorom chcete byť. Dnes už vieme, kde sme. Kto je na ktorej strane a že sa Fincentrum nerozpadá. Ak odídu nejakí ľudia, tak to nebude viac ako 15 percent, čo je konsolidovane necelých 5 percent z celého Fincentra vrátane českej produkcie. Uberie nám to z tohtoročného rastu, ale to nie je žiadna tragédia.

Spustili ste akcionársky program, čo je tiež spôsob, ako si udržať ľudí. Na prvý pohľad platí, že z firmy, ktorú spoluvlastnia, asi nebudú chcieť odísť.

Sedemdesiat najlepších spolupracovníkov drží 10 percent akcií luxumburskej holdingovej entity (vlastník Fincentra). Samozrejme, že to má retenčný charakter, ale jeho sila sa preceňuje. Aj Rado Červenec mal pomerne významný podiel. Nám ide o aby sa najlepší spolupracovníci podieľalina úspechu.

Zaujímali ste sa, prečo sa Rado Červenec rozhodol odísť?

On na túto otázku neodpovedal. Myslím si, že to bol súbeh niekoľkých faktorov. Tým prvým bolo, že v brandži fungoval dosť dlho a chcel skúsiť niečo iného. Aj keď si myslím, že finančne má preňho toto rozhodnutie skôr negatívny dopad v horizonte mnohých rokov.

Druhý faktor je, že jeho veľký vzorom je Janko Müller, ktorý zakladal Partners Group. No Rado nie je Janko Müller a nie je rok 2007. Napríklad klesá trh životného poistenia, ktoré cez zálohy financovalo takéto spin offy. S J. Müllerom odišla skoro celá štruktúra, v prípade Rada veľká časť jeho štruktúry deklarovala, že nepôjde.

Čo je za tým?

Myslím si, že sa obklopil nesprávnymi ľuďmi, ktorí budú v tej firme vyvolávať nestabilitu, a ktorí sú tiež dôvodom, prečo s ním nejde významná časť štruktúry. Okrem územného riaditeľa sú tam aj regionálni riaditelia a oblastní riaditelia. Všetko sú to ľudské vzťahy a úlohou centrály je takéto ľudské vzťahy riešiť a udržovať pokiaľ možno nekonfliktne.

Pokiaľ sa majú rozhodnúť, či budú s tým alebo s tým, tak často, k prekvapeniu ľudí ako Rado, vyplynie, že tento sa nechce kamarátiť s týmto. V dobe diskontinuity sa charaktery prejavia a často nie pozitívne.

Jedným z nových modelov, kam môžu sprostredkovatelia smerovať, sú brokerpooly.

Brokerpool je na Slovensku v porovnaní s ČR relatívne nový fenomén. V ČR sme ich nástup zaznamenali skôr, vrchol bol v rokoch 2012 - 2013. Je to biznis model, ktorý sa stane súčasťou trhu, ale aj brokerpooly musia spĺňať požiadavky regulátora. Predstava, že im stačí vysporiadavať provízie a nemusia sa starať o nič, je falošná. Český trh je v otázke brokerpoolov o tri roky ďalej ako slovenský. Dnes ostal BrokerTrust, ktorý je veľkosťou porovnateľný s Fincentrom, ale nevidím žiadny ďalší naozaj významný. Bonnet, ktorého kúpil Chytrý Honza, bol pre finančnú krehkosť neskôr kúpený poisťovňou Aegon. FinPortal sa z ČR stiahol. Žiaden ďalší neexistuje.

Brokerpooly vyvolávajú veľké haló ako relatívne nový fenomén, ale nie sú pre každého. Nedarí sa v nich väčším skupinkám ľudí. Každú skupinu musíte inak riadiť, inak to nejde. Do dvoch rokov budú na Slovensku 1 – 2 stabilné brokerpooly, ktoré však budú stále finančne krehké.

V pokračovaní rozhovoru nájdete aj odpovede na otázky, či sú finanční investori Fincentra ARX a Dynamic Capital na odchode a kto by mohol Fincentrum kúpiť. Ale aj o tom, ako P. Stuchlík hodnotí súčasné vzťahy v sprostredkovateľskom biznise.