Predstihové indikátory signalizujú problémy v čoraz viac európskych ekonomikách. Zhoršenie hospodárskeho vývoja je vysoko pravdepodobné až v 22 štátoch Európskej únie. Signalizuje to porovnanie ekonomickej nálady v júli 2023 oproti priemeru za rok 2022. Znepokojivé je aj porovnanie oproti dlhodobému priemeru. Tu predstihové ukazovatele signalizujú problémy v devätnástich členských štátoch. Ide o dáta od Európskeho štatistického úradu (Eurostat). Konkrétne indikátor ekonomického sentimentu, ktorý pokrýva všetky členské krajiny a samotný prepočet spravila slovenská pobočka UniCredit Bank.
Podnikom rastú zásoby
Európska únia balansuje na hrane recesie. Napriek tomu už v septembri príde s veľkou pravdepodobnosťou k ďalšiemu zvýšeniu základnej úrokovej sadzby. Európske firmy pritom už teraz majú problémy pre drahé úvery, vysoké ceny energií a najnovšie sa im čoraz viac na skladoch hromadí nepredaný tovar. S výnimkou mesiacov poznačených pandémiou sú aktuálne zásoby najväčšie od roku 2009. V slovenskej ekonomike dokonca od roku 1997.
„Európske priemyselné podniky čoraz negatívnejšie hodnotia úroveň svojej produkcie, navyše v najbližších troch mesiacoch nevidia žiadne zlepšenie. Očakávania ohľadom budúcej produkcie boli v júli najnižšie od vypuknutia pandémie na jar 2020, respektíve od jesene 2012 odhliadnuc od pandémiou poznačených mesiacov,“ hovorí Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. V porovnaní s minulým rokom sa podnikom výrazne prepadli aj nové objednávky.
Problémy priemyslu sa začínajú prelievať aj do iných sektorov ekonomiky. Vo väčšine európskych krajín klesá nálada v stavebníctve. Drahé pôžičky čoraz viac developerov odrádzajú od rozbehnutia nových projektov. Slovenskej ekonomike sa tento problém zatiaľ vyhol. Pre dočerpávanie eurofondov z programového obdobia 2014 až 2020 sa v krajine výrazne opravuje cestná infraštruktúra. No v sektore výstavby budov začína byť vidieť podobné ťažkosti ako vo väčšine členských štátov.
- Na chvoste rebríčka
- Očakávania v slovenskej ekonomike sú zlé najmä v porovnaní s dlhodobým priemerom. Pokles o 11,3 bodu je piaty najväčší v dvadsaťsedemčlennej Európskej únii. Z okolitých krajín prišlo k väčšiemu pádu len v Rakúsku (12,4 bodu) a Česku (13,4 bodu). Prekvapivo najviac optimisticky sa javí situácia v gréckej ekonomike, kde oproti dlhodobému priemeru prišlo k rastu o 5,7 bodu.
Slovensko sa tento rok vyhne recesií
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?