V domácej ekonomike dlhé roky pracovalo približne 70-tisíc cudzincov. Až po pandémii a vojne na Ukrajine začal ich počet rásť. Koncom minulého roka prekonal hranicu 100-tisíc a do mája 2024 stúpol na 107-tisíc. Najpočetnejšou skupinou sa stali ukrajinské ženy. V miestnych podnikoch ich pracuje takmer 24-tisíc, pričom značnú časť z nich tvoria slobodné matky.
„Spolu s dvoma deťmi žijem v Bratislave. Pracujem v sklade a občas zoberiem aj voľnú zmenu v potravinách. Nezarábam zle, ale nájom zvládam platiť len vďaka štátnemu príspevku a bez neho by som pravdepodobne musela odísť,“ hovorí Irina Kotuličová. Žena v strednom veku za prenájom jednoizbového bytu platí 550 eur. Väčšinu tejto sumy pokryje príspevok od štátu a zvyšok vykryje mzda. Mesačný čistý príjem ukrajinskej ženy sa podľa jej slov pohybuje od 900 do 1 000 eur. Slovenská vláda vypláca podporu na bývanie ukrajinským utečencom do konca mesiaca. Potom buď rozhodne o predĺžení, alebo pomoc zruší.
„Z platu si ubytovanie v hlavnom meste nebudem môcť dovoliť. Pravdepodobne by som musela odísť. Moja sestra sa vrátila na Ukrajinu a asi by som išla za ňou,“ dodáva I. Kotuličová. Pri dvoch deťoch totiž nedokáže len z platu zaplatiť vysoký nájom. Podobných príbehov je mnoho. Ukrajinských mužov v slovenskej ekonomike pracuje menej ako 22-tisíc. Nie všetci prišli aj s manželkami. Vláda prípadným zrušením podpory bývania pripraví firmy vo väčších mestách o časť pracovnej sily.
Ukrajinci sú najpočetnejšou pracujúcou skupinou cudzincov na Slovensku. V slovenskej ekonomike je ich aktuálne zamestnaných približne 46-tisíc. Na druhom mieste sú Srbi s počtom takmer 10-tisíc. V Srbsku žije početná slovenská menšina, preto značná časť prichádzajúcich cudzincov ovláda základy slovenského jazyka už pred príchodom na Slovensko.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?