Slovenské hospodárstvo roky ťahá dopredu najmä silný priemysel. Masívna výroba automobilov pomohla krajine prekonať viaceré vážne krízy. Lenže počas najbližšej dekády sa produkcia motorových vozidiel zásadne zmení. Čoraz viac práce vo výrobných halách začnú vykonávať plne autonómne roboty. Navyše, oproti vozidlám so spaľovacími motormi je výroba elektromobilov oveľa menej náročná na diely a súčiastky. Výsledkom bude čoraz menšia potreba pracovnej sily.

Zánik 58-tisíc pracovných miest

Prvý z dvoch spomínaných faktorov ruší pracovné miesta už dnes. „Ak sa pozrieme na uplynulú dekádu, najvyšší počet, takmer 562-tisíc zamestnancov, pracoval v priemysle v druhom štvrťroku 2019. Najčerstvejší údaj máme z posledného štvrťroka 2023, kedy v priemysle pracovalo necelých 504-tisíc zamestnancov, čo je pokles o 10,3 percenta oproti vrcholu z roku 2019,“ konštatuje v najnovšej analýze Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) pri Úrade vlády SR. Za necelých päť rokov zaniklo 58-tisíc pracovných miest. Priemysel posledné roky čelil viacerým výzvam. Od lockdownov cez rušenie energeticky náročnej výroby z dôvodu vysokej ceny elektriny.

Napriek tomu počet zaniknutých pracovných miest je prekvapivo vysoký. Podľa zamestnávateľov za to môže práve nástup čoraz väčšej automatizácie výroby. „Je potrebné zdôrazniť, že Slovensko je najviac ohrozenou krajinou zmenami na trhu práce, ale obyvatelia to vlastne nevnímajú. Nie je potrebné vyvolať paniku, ale reálne začať komunikovať dospelým potrebu zapájania sa do vzdelávania,“ hovorí Mário Lelovský, prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov.

Slovensko dokáže negatívne dopady automatizácie tlmiť získaním nových investícií. O pár rokov začne pri Košiciach vyrábať automobilka Volvo. Optimistické odhady si len od tejto jednej veľkej investície sľubujú vznik 20-tisíc nových pracovných miest. Zamestnávatelia vidia budúcnosť slovenského priemyslu najmä v neustálom vzdelávaní zamestnancov. Ľudia vďaka tomu v spolupráci so strojmi dokážu vyrobiť viac. Tým sa vytvorí priestor na razantnejšie zvyšovanie platov aj zlepšenie pracovných podmienok.

V šľapajach západných štátov

Tvrdé dáta ukazujú ešte jednu zaujímavú vec. Rušenie zamestnaneckých pozícií v priemysle nemalo zásadný vplyv na počet pracovných miest v slovenskej ekonomike. „Celková zamestnanosť v ekonomike podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky neklesá. Z rekordnej úrovne 2,42 milióna ľudí v druhom štvrťroku 2019 sa znížila počas koronakrízy na 2,33 milióna, následne sa však vrátila blízko k pôvodným hodnotám,“ uvádza ISA. Zároveň v domácej ekonomike je dlhodobo voľných viac ako 100-tisíc pracovných miest.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa