Prihláška na strednú či vysokú školy sa už pomaly stáva verejnou témou. Trh práce dlhodobo bojuje s nedostatkom kvalifikovaných uchádzačov. Odborníci z Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) pritom predpokladajú, že firmy sa s touto výzvou budú stretávať aj v tomto a nasledujúcich rokoch.
Medzi dôvody okrem demografického vývoja či odlevu mozgov pritom patrí nevhodný výber školy, čo potvrdzujú štatistiky. „Na Slovensku viac ako polovica absolventov stredných škôl pracuje v inom odbore, než vyštudovala, a to isté platí pre viac než tretinu absolventov vysokých škôl,“ upozorňuje na súčasnú situáciu generálna manažérka personálnej agentúry ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.
Relevantná je i otázka, či budúci absolventi pokryjú celú potrebu pracovnej sily a aký typ vzdelania budú vyžadovať novovznikajúce pracovné príležitosti. Problém uznáva aj komunikačné oddelenie ministerstva školstva, podľa ktorého v súčasnosti krajina čelí fenoménu chýbajúcej primárnej pracovnej sily so stredoškolským vzdelaním a významnému dopytu po špecialistoch.
Nesúlad teórie a praxe
Dôvodom takejto situácie sú pritom často hmlisté predstavy žiakov a študentov o tom, aké uplatnenie budú mať s danou školou v praxi. Preto rozhodnutie o budúcej kariére v niektorých prípadoch oddialia o niekoľko rokov štúdiom na gymnáziu. „Na druhej strane tu máme stredné odborné školy, no vidíme, že v mnohých prípadoch motivácia, respektíve záujem mladých ľudí o štúdium technických odborov, remesiel či študijných odborov v oblasti gastra, hotelierstva a cestovného ruchu upadá. A to napriek tomu, že po takýchto pracovníkoch je dnes na pracovnom trhu obrovský dopyt,“ približuje situáciu za Republikovú úniu zamestnávateľov (RÚZ) Petra Podhorcová.
Aj údaje z pracovného portálu Profesia ukazujú, že firmy najčastejšie hľadali predavačov, operátorov výroby či administratívnych pracovníkov. V 38 percentách ponúk prevládalo stredoškolské vzdelanie s maturitou a štvrtine zamestnávateľov stačilo stredoškolské vzdelanie bez maturity. Iba desatina ponúk obsahovala ako požiadavku vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, pričom najväčší dopyt bol po učiteľoch a lekároch, ktorých je nedostatok.
Podobné je to s odborníkmi v oblasti IT, ktorých minulý rok hľadali firmy menej. No dôvodom je podľa PR manažérky spoločnosti Alma Career Ľubice Melcerovej skôr vytriezvenie trhu. Firmy si totiž uvedomili, že ich dopyt trh práce nie je schopný naplniť a školy neprodukujú dostatok absolventov, ktorí by obsadili pozície v tejto oblasti.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?