Slovenskej ekonomike tento rok pomáha k rastu najmä silný trh práce. Takýto vývoj indikuje viacero pozitívnych dát. Najväčším prekvapením je aspoň čiastočne obnovená výroba v energeticky náročnom priemysle. Pokles cien elektriny v úvode roka umožnil napríklad Oravským ferozliatinovým závodom rozbehnúť pár pecí. Tento podnik, podobne ako mnohé iné, ťaží aj zo súčasnej krízy v Červenom mori.
Preprava tovaru cez Suezský prieplav sa totiž po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas stala nebezpečnou. Húsijskí povstalci v snahe o podporu Palestíny začali útočiť na komerčné lode naložené tovarom. Niektoré spoločnosti sa preto rozhodli pre dlhšiu trasu okolo Afriky. Výsledkom sú vyššie prepravné ceny a zdražovanie dovážaných ferozliatín. V kombinácii s nižšou cenou elektriny tak začína byť opäť ekonomicky zaujímavá výroba v Európe vrátane Slovenska. Pritom ešte rok dozadu sa v najpesimistickejších scenároch varovalo pred úplným ukončením energeticky náročnej výroby. Presnejšie, s jej presunom do Ázie.
Priemyslu sa darí
O sile slovenského pracovného trhu svedčia aj náborové plány mnohých veľkých firiem. „Dopyt po operátoroch strojov je o pätinu vyšší než pred pandémiou. Celkový počet voľných pracovných miest sa vo februári vyšplhal na 87-tisíc, čo je najviac za uplynulé štyri roky,“ konštatuje v najnovšej analýze Inštitút finančnej politiky. Len od januára do februára 2024 sa počet neobsadených pozícií zvýšil takmer o 4-tisíc.
Domácej ekonomike sa na európske pomery darí. Slovenský priemysel v januári 2024 zaznamenal medziročný rast o 3,5 percenta. Ide o piate najvyššie číslo v rámci dvadsaťsedemčlennej Európskej únie. Väčšina štátov bola v úvode roku stále v poklese. Slovensko pravdepodobne ťaží z toho, že dokáže vyrábať lacnejšie ako mnohé západné štáty a vďaka tomu získava čoraz viac nových zákaziek.
Rušenie objednávok
V trhovej ekonomike sa zvykne za optimálnu považovať nezamestnanosť okolo úrovne troch percent. Pri takejto hodnote nie je pre záujemcu problém nájsť si nové zamestnanie. Naopak, firmy majú ťažkosti s obsadzovaním voľných pracovných miest. Slovenská miera nezamestnanosti sa v závislosti od zvolenej metodiky pohybuje od štyroch do šiestich percent. Teoreticky by tak firmy nemali mať problém s nedostatkom pracovnej sily. V realite to ale tak nie je.
„V súčasnosti sa miera nezamestnanosti v SR pohybuje na úrovni piatich percent, čiže je v pásme historicky najnižších úrovní. Je možné dokonca konštatovať, že táto úroveň, aj keď je vyššia ako tri percentá uvádzané vo všeobecne uznávaných prácach, je v prípade Slovenska na hranici prakticky najnižšej možnej hodnoty,“ hovorí Ladislav Vaškovič, predseda Ekonomického výboru Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?