Európska únia je krajinou obrovských rozdielov, pokiaľ ide o pracovnú aktivitu dôchodcov. V Írsku po nástupe do penzie prestane pracovať len 25,3 percenta ľudí, pričom väčšina dôchodcov využíva možnosť kombinovať príjem zo zamestnania a dôchodku. Na opačnom konci rebríčka stojí Slovinsko, kde s prácou po odchode do dôchodku skončí až 84,3 percenta populácie. Zaujímavosťou je, že Íri odchádzajú do dôchodku v priemere ako 66-roční, pričom Slovinci v 65 rokoch. Obidve krajiny majú rovnaký vek odchodu do penzie pre mužov aj ženy.

Na Slovensku bola hranica odchodu do dôchodku v minulom roku stanovená na úrovni 63 rokov. Táto veková hranica platí pre bezdetných ľudí, pričom matkám sa za vychovanie jedného dieťaťa znižuje o pol roka. Túto výhodu je možné uplatniť maximálne na tri deti.

Rozhodujúce sú peniaze

Správanie dôchodcov v Európskej únii analyzoval Európsky štatistický úrad – Eurostat. Podľa jeho zistení väčšina ľudí v Únii prestane pracovať do šiestich mesiacov od odchodu do dôchodku. Dlhšie ostane v práci popri poberaní penzie len trinásť percent populácie. Na Slovensku si prácu popri dôchodku vyskúša 37 percent ľudí, no toto číslo rýchlo klesá a dlhodobo popri penzii pracuje 24,7 percenta Slovákov. Ide o deviaty najvyšší podiel v rámci 27 krajín Európskej únie.

Mnohí európski dôchodcovia zostávajú v zamestnaní, pretože ich to baví. V Dánsku uviedlo až 61 percent čerstvých dôchodcov, že práve radosť z práce je hlavným dôvodom, prečo v nej pokračujú. Na Slovensku je tento podiel tretí najnižší v Únii – len 20,4 percenta. Slovenskí dôchodcovia zostávajú pracovať najmä z finančných dôvodov. Lepšie finančné ohodnotenie motivovalo 31 percent penzistov, zatiaľ čo finančná núdza bola dôvodom pre zotrvanie v zamestnaní u 30,3 percenta Slovákov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa