Zdieľaná ekonomika ponúka nové možnosti zárobkov a mení tak doterajší model závislosti od jedného zamestnávateľa. V domácom hospodárstve v roku 2023 pracovalo v priemere takmer 2,5 milióna ekonomicky aktívnych obyvateľov, ktorí platia dôchodkové odvody a sú evidovaní v Sociálnej poisťovni. Je pritom jedno, či pracujú na trvalý pracovný pomer, na živnosť, dohodu alebo v inom druhu pracovného vzťahu.

„Pre 14,3 percenta z nich platilo, že počas aspoň jedného mesiaca mali viac ako jeden príjem, z ktorého platili starobné poistné,“ uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy. Možnosť privyrobiť si popri hlavnom pracovnom pomere využilo 349-tisíc zamestnancov. „Celoročne malo viacnásobný príjem 73-tisíc ľudí,“ dodáva inštitút. Približne tri percentá aktívnej populácie pracujú počas celého roka v dvoch zamestnaniach.

„Po odrobení dvadsaťštyrihodinovej zmeny mám dva dni voľna. Prvý deň si musím oddýchnuť, ale na druhý už v pohode zvládnem robiť taxikára. Vďaka tomu mám dva pravidelné príjmy,“ hovorí zamestnanec strážnej služby Peter Kováč. S pomocou sociálnych platforiem je dnes rozvážanie ľudí po meste jednoduchšie ako v minulosti.

„Na gymnáziu v Žiline vyučujem anglický jazyk. Okrem toho mám aj menšiu jazykovú školu v Čadci. Dve zamestnania stíham vďaka možnosti online súkromného vyučovania,“ približuje učiteľ Matúš Bizik.

Štatisticky majú viac ako jeden príjem najmä mladé ženy. Vo vekovej skupine od pätnásť do 29 rokov má popri hlavnom aj iný príjem 18,5 percenta zamestnankýň. U mužov v tejto vekovej skupine je to 13,8 percenta. Analýza dôvodov tohto rozdielu zatiaľ chýba, ale jedným z nich môže byť nižší príjem.

Priemerná žena v roku 2023 zarábala podľa Štatistického úradu SR o 18,4 percenta menej ako priemerný muž. Zaujímavosťou je, že najmenší záujem o dve zamestnania majú najstarší občania. V kategórii 60 a viac rokov má dva príjmy 12,7 percenta zamestnancov. Najviac, až 18,5 percenta, je v kategórii od 15 do 29 rokov, čo naznačuje, že mladá časť populácie je v horšej finančnej situácii ako staršia.

Starší ľudia už majú istý príjem v podobe dôchodkov. Zároveň časť pracujúcich žien sa v slovenskom systéme neobjaví. „Popri penzii si občas privyrobím opatrovaním starých ľudí v Rakúsku. Našťastie som na tom zdravotne dobre a zvládnem starým ľuďom navariť aj upratať. Zároveň mám zmenu a nenudím sa doma,“ hovorí Petronela Jankovičová. Čerstvá dôchodkyňa platí odvody v Rakúsku, a preto jej druhý príjem nie je viditeľný v Sociálnej poisťovni. Odhadom si takto privyrábajú tisícky žien.

Podobne ako na Slovensku aj v zahraničí sa fenomén dvoch zamestnaní stáva čoraz bežnejším. V Spojených štátoch je tento trend prítomný najmä medzi mladšími pracovníkmi a ženami. Podľa údajov Úradu pre štatistiku práce (Bureau of Labor Statistics) približne päť percent amerických pracovníkov v roku 2023 vykonávalo dve alebo viac zamestnaní. Jedným z hlavných dôvodov je snaha zabezpečiť si dostatočný príjem na pokrytie vysokých životných nákladov, najmä v mestských oblastiach s drahým bývaním ako sú New York, San Francisco alebo Los Angeles. Pre mnohých Američanov je práca v dvoch zamestnaniach nevyhnutnosťou, aby si mohli dovoliť zdravotnú starostlivosť a vzdelanie pre deti.

Veľká Británia tiež zaznamenáva nárast počtu ľudí s viacerými zamestnaniami. Napríklad mnoho učiteľov alebo zdravotných sestier, ktorých platy zostávajú vzhľadom na životné náklady v krajine relatívne nízke, si privyrába prácou cez platformy ako Uber alebo Deliveroo. Britská štúdia z roku 2022 odhalila, že takmer štyri percentá ekonomicky aktívnej populácie má viac než jedno zamestnanie, pričom medzi týmito pracovníkmi prevládajú ženy. Pre mnohých z nich je práca na dvoch miestach spôsobom, ako zvládnuť vysoké náklady na bývanie a iné základné výdavky.

Tieto skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že fenomén dvoch zamestnaní je globálnym javom, ktorý ovplyvňuje nielen ekonomiku, ale aj každodenný život jednotlivcov. Bez ohľadu na geografickú polohu je spoločným menovateľom tlak na finančnú stabilitu a potreba prispôsobiť sa meniacim sa ekonomickým podmienkam.

Ďalšie dôležité správy

Košičania zarábajú v priemere takmer o štyri stovky menej ako Bratislavčania!
Neprehliadnite

Výška platu nie je všetko. Kľúčom k úspechu je vydržať pracovať viac ako štyridsať rokov