Prácou sú podľa všeobecne zaužívaných zvyklostí tradične úlohy, za ktoré zamestnanci dostávajú mzdu, pričom za ne nesú zodpovednosť. V praxi však pracujúci musia vykonávať aj takzvanú neviditeľnú prácu.

Tento fenomén zahŕňa rôzne aktivity, ktoré nie sú priamo uznávané alebo oceňované, ale sú nevyhnutné pre hladký chod organizácie. „Inými slovami ide o úsilie, ktoré pracovník vynaloží pre dobro organizácie a funkčnosť tímu, ale nedostane za to kredit, lebo nikto nevie, že táto práca existuje,“ vysvetľuje klinická psychologička a psychoterapeutka Zuzana Podkonická.

Female,Boss,Scolding,An,Employee,In,The,Office
Neprehliadnite

Klamú a bránia povýšeniu. Toxickí kolegovia ničia život šiestimi spôsobmi

Ide napríklad o administratívne úlohy mimo popisu práce, ako je upravovanie dokumentov, plánovanie schôdzok či riešenie technických problémov.

Patrí sem aj emocionálna práca, kam odborníčka zaraďuje riešenie konfliktov a udržiavanie pozitívnej pracovnej atmosféry. Môže ísť aj o čas venovaný štúdiu novej témy, ktorú pracovník potrebuje spracovať alebo o podporné úlohy, ako upratovanie spoločných priestorov alebo organizovanie tímových aktivít.

Školenia zadarmo 

Osobitnou kapitolou je mentoring a zaškoľovanie nových alebo menej skúsených zamestnancov, pokiaľ to nie je oficiálna súčasť roly pracovníka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa