Je piatok krátko popoludní a v cukrárenskej výrobe spoločnosti Floril majú najväčší frmol. V piatky vyrábajú dvakrát toľko, ako je týždenný priemer. Na víkend totiž zvyknú mať najviac objednávok, keďže okrem denného zásobovania asi 150 cukrárenských prevádzok na západnom Slovensku musia počítať so svadbami a inými rodinnými udalosťami. Svadieb majú ročne až 400, najmä v jarných a letných mesiacoch.

Za rodinnou firmou Floril z Malinova pri Bratislave stoja dvaja bratia Liščíkovci a manželka jedného z nich. Angažovanie sa rodinných príslušníkov je však ďaleko širšie. V ich spoločnosti pomáha vyše dvadsať členov rodiny vrátane rodičov, sesterníc, bratrancov, strýkov a tiet. Pokrvné príbuzenstvo zastupuje približne štvrtinu celkového počtu zamestnancov.

Organický rast

S cukrárenským biznisom začal v roku 2008 ako živnostník vyštudovaný cukrár Florian, ktorý má dnes vo firme na starosti technologickú časť výroby, ako aj dodávky surovín. „Začínal som sám v malej pivnici, ale keď začal biznis postupne rásť, pridal sa ku mne aj môj brat Tibor a v roku 2011 sme si založili eseročku,“ prezrádza Florian Liščík. Do firmy neskôr vstúpila aj Tiborova manželka Beata. Kým Tibor sa venuje obchodu, financiám, ako aj veľkým odberateľom, Beata má na starosti ľudské zdroje a vzdelávanie, ako aj rozvoj systémov vrátane e-shopu, ktorý si spoločnosť momentálne buduje.

V rodinnej firme sa pomaly zapracúva aj Florianova manželka Danka, ktorá preberá po Beate časť agendy súvisiacej s ľudskými zdrojmi. Keď príde reč na to, kto je de facto riaditeľom firmy, všetci svorne tvrdia, že sú si rovní, pričom na papieri sú konateľmi naozaj všetci traja. Podiely vo firme však majú rozdelené tak, že najväčší 40-percentný má Florian ako zakladateľ a zvyšok si delia manželia na polovicu.

Začínali s odberateľmi, ktorých počet sa dá spočítať na jednej ruke, ale chýr o ich majstrovstve im postupne prinášal ďalších a ďalších klientov z radov cukrární či individuálnych zákazníkov a firiem. Tí si začali objednávať zákusky na rodinné oslavy, konferencie či iné akcie.

Pivničný priestor v rodinnom dome v Malinove bol čoskoro malý. Nasledovalo sťahovanie do priestorov o rozlohe 120 štvorcových metrov, ku ktorej pridali ďalších 40 a neskôr si rovno zobrali celé prízemie, teda ďalších 90 štvorcových metrov. „Keď nám ani to nestačilo, výrobu sme presunuli na opačný koniec mesta. V dnešných priestoroch, ktoré sú logisticky prístupnejšie a majú 500 štvorcových metrov, sme od roku 2018,“ hovorí Tibor Liščík.

Bratia Florian a Tibor Liščíkovci z rodinnej firmy Floril
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Bratia Florian a Tibor Liščíkovci z rodinnej firmy Floril

Kým v pôvodnom objekte začínali cukrári s piatimi ľuďmi, vrátane seba, keď z nich odchádzali, bolo ich 40. Dnes prekročili už dvojnásobok tohto počtu. Zo začiatku vypomáhali rodinní príslušníci Liščíkovcom bez odmeny. V súčasnosti sú už regulárnymi zamestnancami firmy, mnohí z nich vedú svoje tímy a majú aj rozhodovacie právomoci na niektorých oddeleniach.

Moderné technológie

Spočiatku všetko to, čo zarobili, aj investovali. Prvé dividendy si vyplatili osem rokov po štarte podnikania. Výška investícií dosiahla dodnes jeden milión eur. Okrem vlastnej budovy, v ktorej sídlia dnes, smerovala najmä do výrobných technológií, ktoré im umožňujú v mnohých smeroch automatizovať výrobu. Floril sa môže pochváliť tými najmodernejšími.

„Ultrazvukový robot na krájanie zákuskov, poťahovačka čokolády s chladiacim tunelom, stroj na rozbíjanie vajec, rúry napojené na fotovoltiku,“ menuje B. Liščíková tie najdôležitejšie. Ako na druhej strane dodáva, napríklad ozdobovanie zákuskov je vec, ktorú je lepšie robiť ručne. Keďže na Slovensku nemá s opravou týchto strojov nikto skúsenosť, musia si ich opravovať v prípade potreby sami, takže zavolajú výrobcovi a cez telefón sa riadia jeho inštrukciami.