Workoholizmus nemusí mať napriek negatívnym konotáciám, vždy iba negatívne dôsledky. Sú prípady, keď je menej rizikový a workoholici nemusia nevyhnutne pociťovať konštantný stres, ktorý je u iných častým sprievodným javom. Niektorým môže dokonca prinášať nezanedbateľné benefity.

Napríklad workoholik dokáže dokončiť viac úloh, čím zvyšuje svoju produktivitu. To môže viesť k lepšiemu finančnému ohodnoteniu, pomáha mu budovať kariéru a vysielať signál, že je spoľahlivým zamestnancom.

Pozitívne stránky workoholizmu sa však prejavujú len za určitých podmienok.

Firmy, ktoré pri pohovore nezaujímajú slabé stránky uchádzačov, riskujú čas aj peniaze.
Neprehliadnite

Vyhlasovať sa na pohovore za workoholika je veľká chyba. Žiadny zamestnávateľ tomu neuverí

Dobrý workoholizmus

Americká štúdia spred niekoľkých rokov dospela k záveru, že prvou z týchto podmienok je, aby človek nemal obsesívne sklony. Inými slovami, jeho pracovná aktivita by nemala byť podmienená nutkaním plniť úlohu za úlohou, byť vo všetkom perfektný a všetko kontrolovať. Avšak ani v prípade, že pracovník vykazuje tieto tendencie, nemusí byť napokon workoholizmus nevyhnutne len negatívny.

Druhou podmienkou je totiž vzťah k práci. Aj zamestnanec s neustálym nutkaním pracovať môže byť spokojný, ak robí to, čo ho napĺňa a baví. Šťastní workoholici teda môžu skutočne existovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa