V oblasti ľudských zdrojov sa v súčasnosti veľa diskutuje o nových formách flexibility. Mnohé z nich sú na Slovensku ešte stále relatívne neznáme. PR manažérka pracovného portálu Kariera.sk Katarína Tešla približuje, ktoré to sú, a zároveň vysvetľuje, prečo flexibilita nemusí byť strašiakom v súvislosti so znižovaním produktivity práce.
K. Tešla bude jednou z rečníčok konferencie HR Manažment 2024.
Myslíte si, že zvýšený dopyt po flexibilite sa udrží a bude ďalej rásť?
Pred pandémiou bola flexibilita často považovaná za benefit, no dnes je štandardnou požiadavkou. Prieskumy ukazujú, že dopyt po home office vzrástol a mnoho zamestnancov očakáva hybridné modely práce.
Flexibilita sa pravdepodobne udrží, najmä v profesiách, kde je práca na diaľku efektívna. Technológie, vrátane AI a cloudových riešení, zároveň umožňujú ďalší rozvoj. Môžeme očakávať nové formy, ako napríklad plne digitálne tímy bez pevnej pracovnej doby či pracovné miesta kombinujúce freelance a full-time modely. Môžu tiež vzniknúť úplne nové modely práce.
V Európskej únii je približne 25 percent pracovných pozícií prispôsobených na prácu z domu. Výsledky prieskumov pritom naznačujú, že spokojnosť zamestnancov s prácou z domu závisí od mnohých socioekonomických faktorov, ale aj od rodinného a osobného života zamestnancov.
Niektoré veľké firmy sa snažia flexibilitu obmedziť. Je to významný trend, alebo sú to len ojedinelé snahy?
Tento krok niektorých veľkých spoločností môže byť reakciou na špecifické potreby. Môže to byť snaha o zvýšenie kreativity a tímovej spolupráce, ale môžu za tým byť aj obavy zo zníženej produktivity pri práci na diaľku.
Existujú dva póly. Jedna skupina zamestnávateľov sa snaží vrátiť ľudí do kancelárií, avšak väčšina spoločností sleduje opačný trend a chcú zvyšovať možnosti flexibility. Pre ne je kľúčová na udržanie konkurencieschopnosti a prilákanie talentov.
Nespôsobí príliš veľká flexibilita zníženie produktivity?
Štúdie ukazujú, že flexibilita nemusí automaticky znižovať produktivitu. Naopak, mnohí zamestnanci pracujú efektívnejšie, ak majú možnosť prispôsobiť si pracovný režim. Má to však svoje podmienky.
K najväčším výzvam pri implementácii flexibility patrí riadenie a meranie výkonu. Tu je potrebné klásť dôraz na výsledky namiesto pracovného času. S tým súvisí aj výzva zaviesť technologické nástroje určené nielen na spoluprácu, ale aj na monitorovanie zamestnancov. Je pravda, že Slovensko má oproti západným krajinám nižšiu produktivitu. Investície do vzdelávania a digitalizácie sú kľúčové, aby firmy mohli flexibilitu implementovať bez negatívnych vplyvov a aby to naopak pomohlo produktivitu zvýšiť.
Veľkou výzvou je tiež efektívne budovanie firemnej kultúry a dôvery medzi zamestnávateľmi a zamestnancami.
Ktoré formy flexibility sú v súčasnosti medzi zamestnancami najpopulárnejšie?
Medzi najpopulárnejšie formy flexibility na Slovensku patria home office, hybridný model práce, flexibilný pracovný čas, remote work a pre rodičov sú populárne skrátené úväzky.
Naopak, na Slovensku sú zatiaľ menej známe nové formy flexibility. Patrí medzi ne job sharing, čo je delené pracovné miesto medzi dvomi zamestnancami. Málo sa zatiaľ využíva aj štvordňový pracovný týždeň, ktorý zachováva pôvodný počet pracovných hodín, či sabatikal, ktorá nie je na Slovensku bežný. Neetabloval sa zatiaľ ani model, ktorý zamestnancom dosahujúcim požadované výsledky umožňuje, aby si sami určovali, kde a kedy budú pracovať. Slováci zatiaľ príliš nepoznajú ani neobmedzenú dovolenku, keď zamestnávateľ umožňuje zamestnancom za vopred dohodnutých podmienok vybrať si toľko voľných dní, koľko potrebujú.
Tieto formy flexibility sa budú na Slovensku rozširovať vtedy, ak firmy budú pokračovať v zavádzaní inovácií v oblasti riadenia ľudských zdrojov.
- HR manažment 2024
Konferenciu HR manažment oragnizuje týždenník TREND. Podujatie sa uskutoční 10. decembra 2024 v hoteli Sheraton v Bratislave. Účastníci budú diskutovať o nových formách flexibility, umelej inteligenci v HR procesoch, zamestnávaní cudzincov a najväčších výzvach, ktorým firmy čelia pri hľadaní talentov.
Ďalšie informácie a harmonogram nájdete na webstránke podujatia.