Štatistiky ukazujú, že najčastejším dôvodom výpovedí zo strany zamestnancov je nespokojnosť s platom. Podľa prieskumu personálnej agentúry Grafton uvádza tento dôvod až 70 percent respondentov. Pracovníci sú ochotní zmeniť zamestnávateľa najmä vtedy, keď zistia, že podobná pracovná pozícia je v inej firme lepšie finančne ohodnotená.

Tento jav súvisí aj s tendenciou u absolventov, ktorých platové očakávania sú často na úrovni skúsených odborníkov. Prácu si preto hľadajú ťažko, a ak ju nájdu, pre nízky plat z nej často odchádzajú.

Tieto štatistiky však treba interpretovať v širšom kontexte. Nespokojnosť s platom je hlavným dôvodom odchodu predovšetkým v prípade nižšie kvalifikovaných zamestnancov pracujúcich na manuálnych pozíciách.

„Pre takýchto pracovníkov nie je problém zmeniť zamestnávateľa ani pre platový rozdiel 20 či 30 eur,“ hovorí Pavel Uhrinčať, riaditeľ spoločnosti HRman špecializujúcej sa na externé personálne služby. Pracovné podmienky sú na týchto pozíciách často porovnateľné, a rokovania o zvýšení platu sú v ich prípade prevažne kolektívne. Individuálne žiadať o vyšší plat v systéme kolektívneho rokovania býva náročnejšie.

Firmy v ankete TRENDU odhaľujú, aké extra dni dovolenky umožňujú svojim zamestnancom.
Neprehliadnite

Päť dní dovolenky navyše alebo ultraflexibilita. Slovenské firmy poskytujú aj tieto benefity

Na druhej strane, v prípade vysokokvalifikovaných pracovníkov finančné dôvody väčšinou ustupujú do úzadia. „Pre nich nehrá rolu zvýšenie platu o 100 či 200 eur. Títo zamestnanci uvádzajú oveľa častejšie iné dôvody, ako sú nezhody v kolektíve, fixná pracovná doba alebo absencia firemných benefitov,“ vysvetľuje CEO personálnej agentúry Tenus Miroslav Kadlíček.

Fiktívne výberové konanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa