Odborníci odhadujú, že tretina až polovica ľudí pociťuje pri snahe oddychovať stres. Ten sa môže prejavovať rovnako ako pracovný stres – napríklad búšením srdca či nervozitou. Človek sa tak dostáva do začarovaného kruhu, keď sa chce odpútať od pracovného stresu, no neschopnosť vypnúť a skutočne oddychovať mu spôsobuje ďalší stres, pred ktorým však nemá kam ujsť.
Oddychovať je v súčasnosti pre pracujúceho človeka náročnejšie ako pred niekoľkými dekádami. Typickým znakom súčasného pracovného prostredia je orientácia na výkon, čo v mnohých ľuďoch prebúdza presvedčenie, že oddychovať je zlé. Človek, ktorý sa rozhodne oddychovať, často čelí poznámkam, že je lenivý. Avšak oddych sa vo väčšine prípadov vôbec nespája s ničnerobením, ale s nejakým druhom kompenzačnej aktivity.
„Oddych už netvorí prirodzenú súčasť našich životov. Máme pocit, že si oddych musíme zaslúžiť. Znie však hrozivo, keď niekto povie, že človek by mal byť hodnotný len v prípade, ak podáva výkon,“ zamýšľa sa psychologička Ivana Omámiková. Tlak na výkon však nie je jedinou komplikáciou.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?