Vlani menilo zamestnanie približne 13 percent ľudí, pričom takmer polovica Slovákov ho nemenila už päť rokov. Vyplýva to z údajov portálu profesia.sk.

V roku 2017 sa k zmene zamestnania uchýlilo 26 percent a v roku 2018 dokonca až tretina zamestnancov. Dá sa teda povedať, že Slováci menili vlani prácu menej ako v minulosti. V kontexte situácie na slovenskom trhu práce, na ktorom je pre zamestnávateľov v súčasnosti veľmi ťažké nájsť vhodných kandidátov, je to pomerne prekvapujúce. Väčšina uchádzačov má v porovnaní s minulosťou oveľa viac možností a môžu si vyberať, kde by chceli pracovať. Vo všeobecnosti platí, že tí, čo chcú pracovať, pracujú.

A práve toto by mohol byť aj jeden z faktorov, ktorý v najbližších rokoch spôsobí, že počet tých, ktorí sú ochotní meniť zamestnanie, bude rásť. „Množstvo ľudí, ktorí vnímajú aktuálnu situáciu ako priaznivú pre zmenu práce, sa postupne dostáva na úroveň spred pandémie,“ argumentuje PR manažérka pracovného portálu Ľubica Melcerová.

Za pravdu jej dáva aj prieskum, ktorý pre portál realizovala agentúra Focus. Podľa neho si vlani 34 percent ľudí myslelo, že súčasná situácia v zásade praje zmene práce. V roku vypuknutia pandémie si to pritom myslelo len sedem percent respondentov, no odvtedy ich podiel stúpa. V predpandemickom roku 2019 si to myslelo 40 percent opýtaných.

Rozchádzajú sa

Keď sa človek rozhodne zmeniť prácu, má na to svoje dôvody. V tom, čo je najčastejším dôvodom zmeny zamestnania, sa prieskumy pracovných portálov a personálnych agentúr na jednej strane a skúsenosti kariérnych poradcov na druhej strane rozchádzajú. Prečo je to tak?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa