Až 95 percent pracovníkov výroby si želá, aby im zamestnávateľ dorovnal mzdu pri dočasnej práceneschopnosti. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Grafton. Ide o firemný benefit vo forme doplatku k náhrade mzdy, ktorá zamestnancovi prislúcha zo zákona. Už na prvé počutie to znie ako niečo, čo je oveľa lukratívnejšie pre zamestnanca ako pre samotného zamestnávateľa.

Dorovnanie mzdy pri práceneschopnosti patrí podľa spomínaného prieskumu k tým benefitom, ktoré sú na jednej strane veľmi žiadané, no na druhej strane k nim má prístup relatívne málo pracovníkov. Nožnice medzi dopytom a ponukou sa najviac roztvorili v prípade pracovníkov výroby, takzvaných modrých golierov. U administratívnych pracovníkov, čiže bielych golierov, je to benefit s druhým najväčším rozdielom medzi dopytom a ponukou.

Skôr doplatok ako dorovnanie

Zo zákona má zamestnanec počas prvých desiatich dní práceneschopnosti právo na náhradu príjmu, ktorú vypláca zamestnávateľ. Počas prvých troch dní je to 25 percent denného vymeriavacieho základu, počas nasledujúcich siedmich dní 55 percent. Počnúc jedenástym dňom vypláca Sociálna poisťpvňa práceneschopnému zamestnancovi nemocenskú dávku, takisto vo výške 55 percent denného vymeriavacieho základu.

Zamestnanci dožadujúci sa dorovnania mzdy sa vlastne domáhajú toho, aby im firma počas PN finančne prispela nad rámec zákona. Zo zákona však vyplýva, že ani v prípade takéhoto benefitu nesmie celková náhrada príjmu aj s doplatkom od zamestnávateľa presiahnuť 80 percent denného vymeriavacieho základu. Dorovnanie mzdy preto nie je celkom správny termín, pretože v rámci zákonných podmienok regulujúcich dočasnú náhradu príjmu nemožno mzdu dorovnať na 100 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa