Coworkingové centrá bojovali posledné roky aj vďaka pandémii o prežitie. Po pandemickej situácii sa ich fungovanie opäť začalo rozbiehať, no prišli ďalšie výzvy v podobe energetickej krízy či inflácie. V minulosti už mnoho odborníkov označilo tento typ zdieľania kancelárií za trend, ktorý bude postupne slabnúť.

Niektorým sa darí

Situácia v hlavnom meste Slovenska je v súčasnosti v oblasti coworkingov veľmi dynamická. Na jednej strane pôsobia centrá, ktoré svoju pozíciu na trhu posilňujú, iné sa však z trhu sťahujú. Coworkingové centrum The Spot v bratislavskom downtowne SkyPark sa vďaka silnejúcemu dopytu neustále rozrastá.

Podľa šéfa centra Michala Haruštiaka sú čiastočne dôvodom zmeny pracovných návykov po pandémii a nástup hybridného pracovného modelu. Centrum otvorili najskôr s troma poschodiami v roku 2020 a v priebehu dvoch rokov pribudli ďalšie tri poschodia.

Dnes jeho služby využíva viac ako tisíc ľudí a 74 firiem. Filozofiou coworkingu je ľahká adaptácia na meniace sa potreby firiem a ich zamestnancov, ktorá zabezpečuje atraktivitu pre spoločnosti uplatňujúce hybridný pracovný model.

Aby sa ešte viac prispôsobili potrebám zamestnancov, coworkingové centrá sa snažia pridávať viacero nadštandardných služieb a benefitov. Môže ísť napríklad o bezplatnú kaviareň pre členov, posilňovne, podcastové štúdio, detské centrum či zóny na oddych.

V rámci SkyParku sa nachádza aj ďalšie coworkingové centrum v Jurkovičovej teplárni. Okrem nich sa však v Bratislave nachádza množstvo ďalších coworkingových centier. Ide napríklad o coworking Cvernovka, Hub v Petržalke, coworking v obchodnom centre Avion či Space Up.

Po Prahe aj Bratislava

Coworkingové centrá však aj v súčasnosti čelia rôznych výzvam, medzi ktoré patrí napríklad udržanie si priaznivých cien pre klientov napriek rastúcim cenám energií či servisných poplatkov, ako aj udržanie finančnej stability v prostredí flexibilných nájomných zmlúv, kde každé riziko znáša prevádzkovateľ coworkingu.

Čo je coworking?

Ide o flexibilný spôsob práce, pri ktorom sa zdieľa priestor s ďalšími nezávislými pracovníkmi. Vznikať začali v 80. rokoch minulého storočia, kedy začal výrazne rásť počet pracovných ciest. Rozvoju tiež do veľkej miery pomohol internet, keď ľudia mohli začať pracovať prakticky odkiaľkoľvek.

V roku 2008 bolo na celom svete približne 160 coworkingových centier. O desať rokov neskôr tento počet dosiahol takmer 19-tisíc. Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft využíva coworkingové centrá v Európe 17 percent ľudí do 34 rokov.

M. Haruštiak trvrdí, že sa zároveň naskytá príležitosť pritiahnuť korporácie, nakoľko trend v západnej Európe ukazuje, že aj tie začínajú využívať coworkingové centrá ako vhodné priestory pre svoje podnikanie. Na Slovensku je v súčasnosti však záujem najmä zo strany freelancerov, menších firiem či startupov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa