Kancelársky a pracovný život sa vo všeobecnosti stáva čoraz viac stresujúcim a frustrujúcim. Podľa výskumu, na ktorý poukazuje britský portál BBC, 83 percent ľudí videlo svojich spolupracovníkov, ako v práci stratili trpezlivosť, a vyše 60 percent zamestnancov samo priznalo, že v určitom momente takisto v dôsledku hnevu stratilo nad sebou kontrolu.
Na zistenie dôvodov nie je potrebné vykonať zložité ani drahé výskumy – dlhodobejší kontakt s náladovými, nepríjemnými, lenivými či neprispôsobivými spolupracovníkmi a zákazníkmi s nepredvídateľným správaním stačí na to, aby človek rýchlo prišiel o nervy aj produktivitu. Hnev pritom nemusí generovať len ľudský faktor, psychicky vykoľajiť a rozčúliť dokáže aj nekvalitná technika ako zasekávajúca sa tlačiareň, počítač, ktorý sa samovoľne reštartuje, vŕzgajúca stolička či bzučiace lampy.
Výskum z University of Texas zoznam katalyzátorov hnevu dopĺňa. Podľa neho vybavovanie e-mailov a firemnej komunikácie po oficiálnom pracovnom čase psychickej pohode nepomáha, a je pravdepodobnejšie, že takéhoto zamestnanca skôr ovládne hnev.
45-minútová „konzultácia“ s tehlou
Ventilácia hnevu sa preto zdá byť vhodným riešením. Vo viacerých zahraničných metropolách sa dajú navštíviť a prenajať miestnosti, v ktorých ľudia môžu popustiť uzdu deštrukčnej fantázii. Za poplatok prevádzkar zabezpečí zvukotesnú, odolnú miestnosť, chrániče, krehký riad, nábytok či odpísanú techniku spolu s baseballovou pálkou či betónovou tehlou s tým, že sa ľudia môžu v miestnosti dosýta vybúriť a všetko poničiť.
Firma s názvom The Break Room funguje v Austrálii. Jej zakladateľ Ed Hunter prišiel na nápad otvoriť si prevádzku tohto typu po tom, čo po telefonátoch mal často nutkanie hádzať mobil o stenu. Hoci priznáva, že nie je psychológ, tvrdí, že kontrolované rozbíjanie a ničenie vecí má liečivé účinky, pomáha človeku uvoľniť sa a odbúrať stres a hnev.
Cena rezervácie sa uňho pohybuje na úrovni 50 austrálskych dolárov (vyše 30 eur), v rámci skupinových rozbíjačiek, pri ktorých sa dohodnú na ničení viacerí ľudia, ponúka zľavu. V závislosti od krajiny stojí podľa potrieb a výberu jedna 10- až 45-minútová „konzultácia“ približne od 15 do 90 eur.
Radosť rozmlátiť tlačiareň
Koncept podnikov s rekreačným ničením sa dostal do pozornosti v Spojených štátoch už v roku 2008, pripomína britský portál The Guardian, ktorý zachytáva príbeh Shawna Bakera, bývalého zamestnanca ropnej spoločnosti v Texase.
Ten v roku 2015 v dôsledku rekordne nízkych cien ropy prišiel spolu s niekoľkými tisíckami ľudí o prácu. Krátko na to sa rozhodol otvoriť vlastnú verziu The Break Room. Nakoľko v horizonte pár mesiacov pribudi v tamojšej oblasti tisíce frustrovaných a čerstvo prepustených zamestnancov, načasovanie jeho nového podnikania nemohlo byť lepšie. Mnoho zákazníkov, ktorí si z rozbíjania spravili stretnutie teambuildingového charakteru, podľa neho považuje miestnosť za formu terapie.
Mnohé z týchto podnikov začali ponúkať aj špeciálne „office balíčky“, ktoré sú čoraz populárnejšie. „Ľudia radi rozbíjajú tlačiarne,“ dodáva pre portál The Wall Street Journal Stephen Shew, majiteľ podobnej miestnosti v Kanade s tým, že týždenne padne za obeť viac ako 15 tlačiarní.
Ako ďalej vysvetľuje, jeho služby využívajú ľudia od 19 do 50 rokov, pričom 60 percent záujemcov je ženského pohlavia. E. Hunter v rámci svojho biznisu odhaduje číslo obslúžených žien na 70 percent. Klientelu podľa neho často tvoria právnici, manažéri či štátni zamestnanci.
Oficiálne zariadenie podobného typu na Slovensku pravdepodobne nenájdete, najbližšie by ste tak museli zájsť do
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?