1. Ideálny životopis neexistuje
„Ideálny životopis neexistuje,“ uvádza na na začiatok Tanja Malachová, HR business partner spoločnosti Eset a dodáva: „Kvalitný životopis vystihuje nápaditosť, kreativita, originalita, autenticita.“
Okrem pracovných skúseností sa v životopise rada dočíta aj o záľubách kandidáta, napríklad o hudbe, ktorú počúva, cestách, ktoré prechodil, alebo aj knihách, ktoré prečítal. Vďaka tomu môže medzi ostatnými kandidátmi viac vyniknúť a odlíšiť sa.
2. Životopis nie je prihláška do Miss
Odporúčaný rozsah životopisu je podľa Jána Rosa pracujúceho v Google People Services dve až tri strany. „Krátky životopis je málo informatívny, dlhší sa v záplave stoviek alebo tisícov ďalších nechce nikomu čítať,“ hovorí.
O pracovných pozíciách je vhodné písať v poradí od najnovšej smerom do minulosti, pričom pri starších pozíciách stačí uvádzať menej detailov. A zároveň, pokiaľ nie je fotografia vyžadovaná, je zbytočná. „Životopis nie je prihláška do Miss Universe,“ dodáva J. Rosa.
3. Prispôsobiť životopis konkrétnej pozícii
Ideálne podľa Branislava Vargica, riaditeľa odboru ľudských zdrojov Tatra Banky, je, „ak je životopis pripravený pre konkrétnu pozíciu, na ktorú sa kandidát hlási – ak v pracovných skúsenostiach vyzdvihne práve tie kvality, ktoré sú pre hľadané zamestnanie relevantné.“
Gabriela Ďubjaková z oddelenia personálneho rozvoja Volkswagen Slovakia pri tom spomína, že práca v zábavnom parku alebo napríklad predaj v bufete naozaj nie sú relevantné skúsenosti pre prácu v automobilke.
Konkurenciu tvoria aj desiatky kandidátov, snažte sa zaujať konkrétnymi vlastnosťami a schopnosťami. Mínusové body podľa B. Vargica získavajú uchádzači, ktorí poskytnú príliš všeobecné informácie alebo ak uvádzané skúsenosti umelo nafúknu.
4. Nezabudnúť na to podstatné
„Treba sa zamerať na dôležité body: druh vzdelania, vyštudovanú vysoká škola, predmet štúdia,“ radí Rastislav Rapoš, asistent manažéra personálneho oddelenia Kia Motors Slovakia.
Pri viacerých vyštudovaných školách alebo napríklad kurzoch a školeniach odporúča vypísať tie, ktoré priamo súvisia s obsadzovanou pozíciou.
„K pozíciám, ktorými kandidát prešiel, je fajn napísať aj krátky popis pracovnej náplne, hlavne v prípade, keď to z názvu pozície nie je jasné alebo sa jedná o manažérsku pozíciu,“ dodáva Kristína Kovačovská, Bookstores director Martinus.sk.
5. Neklamať
Možno to znie banálne, ale v životopise by sa patrilo uvádzať len pravdivé veci, nezavádzať. „Jednotlivé položky nie je problém si overiť počas pohovoru, kandidát sa v takom prípade môže dostať do nepríjemnej situácie a pokaziť celkový dojem,“ uvádza Beáta Jačisková, HR Specialist Senior z Coca-Cola HBC Slovenská republika. Týka sa to napríklad jazykových znalostí.
Dobré je tiež „koordinovať“ informácie z osobných profilov, teda na Facebooku a Twitteri. Personalisti sa nepozerajú len na stránky LinkedIn.
6. Pozor na detaily
Údaje musia byť uvedené, samozrejme, správne. „Ak hľadáme kandidáta na pozíciu so zameraním na detaily, nepoteší nás, keď dostaneme životopis plný gramatických chýb, preklepov, nedokončených viet či rozhádzaných odsekov,“ hovorí Zuzana Lajčiaková, HR manažérka spoločnosti EY.
A popisuje príklady, keď si kandidáti nedali pozor a uviedli názov úplne inej pozície v inej spoločnosti, kde sa uchádzali o zamestnanie. To podľa nej ukazuje na nesústredenosť a nepozornosť kandidáta.
7. Nechajte ho skontrolovať
J. Rosa tiež odporúča skontrolovanie životopisu treťou osobou, ktorá ho bude čítať prvýkrát a môže poukázať na chyby alebo preklepy, ktoré si vy nevšimnete.
Z. Lajčiaková zároveň pripája radu na záver: „Ak sa uchádzate o pozíciu IT špecialistu, nie je dobrá vizitka, ak svoj životopis prinesiete osobne na recepciu spoločnosti s tým, že sa vám ho nepodarilo poslať mailom.“