N. Thorp sa dostala k pozícii recepčnej v spoločnosti PwC prostredníctvom outsourcingovej firmy Portico. Do novej práce prišla prvý deň v balerínach, čo jej bolo okamžite vytknuté s tým, že by si mala kúpiť topánky s podpätkami.

„Ak mi dáte dôvod na to, ako by nosenie lodičiek ovplyvnilo moju prácu, tak prosím,“ povedala N. Thorp podľa britského portálu BBC vedeniu firmy, na čo vedenie odpovedať nevedelo. Následne ju poslali domov bez platu.

O negatívnej pracovnej skúsenosti N. Thorp informovala na Facebooku v decembri 2015, britské médiá sa však jej príbehu intenzívne chytili až teraz, niekoľko mesiacov po incidente.

Petícia a sexistický zákon

Ako upozornila firma Portico, recepčná sa zaviazala v zmluve dodržiavať pokyny týkajúce sa vzhľadu, do ktorých v tomto prípade patrí aj nosenie topánok s 5- až 10-centimetrovým podpätkom. Riaditeľ Portica vysvetľuje, že v sektore služieb sú vzhľadové požiadavky bežnou praxou.

Tamojšie zákony rovnako nepovažujú nútené podpätky za niečo neprijateľné. Viaceré britské médiá poukazujú na to, že zamestnávateľ má právo prepustiť zamestnanca, ktorí nedodržiava primeraný „dress code“ firmy a nevyhovuje ostatným vzhľadovým požiadavkám.

Ak sú interné pravidlá firmy nastavené tak, že nosenie vysokých podpätkov je nutné kvôli tomu, aby ženy vyzerali viac sexi, tak len vtedy je to podľa britského advokáta Lawrencea Davisa právne napadnuteľné. „Pretože byť sexi v práci nie je pracovná požiadavka,“ vysvetľuje pre BBC.

Po negatívnej skúsenosti sa Londýnčanka rozhodla založiť petíciu, ktorej cieľom je spraviť z núteného nosenia lodičiek v práci ilegálnu požiadavku. V čase uverejnenia článku má petícia viac ako 124-tisíc podpisov a každou aktualizáciou stránky pribúda desiatka ďalších podpisov. Aby sa záležitosťou zaoberal britský parlament, petícia ich potrebovala 100-tisíc.

Petícia okrem iného hovorí, že zákon je v súčasnej podobe zastaraný a sexistický. „Ženy môžu byť šikovné a formálne aj keď nosia ploché topánky... Podniky by svoje pracovníčky k tomu nemali nútiť,“ myslí si N. Thorp.

Ploché topánky a balerínky

Spoločnosť PwC pre BBC zdôraznila, že politika firmy Portico, ktorá recepčnú najala, sa s jej firemnou politikou týkajúcou sa oblečenia nestotožňuje. „Dress code spomínaný v medializovanom prípade nie je dress code spoločnosti PwC globálne a ani na Slovensku,“ potvrdila pre TREND.sk hovorkyňa Mariana Butkovská z PwC.

Klauzulu v pracovnej zmluve, ktorá by ženám prikazovala nosiť výhradne lodičky, odmietajú aj viaceré slovenské spoločnosti. „Nie je nič neobvyklé, ak u nás chodia zamestnankyne v balerínkach,“ hovorí hovorkyňa Tatra Banky Zuzana Povodová. Ako ďalej vysvetľuje, určité dodržiavanie určitého elegantného oblečenia v rámci práce je potrebné, ale požiadavka, ktorá by stanovovala povinnú výšku podpätkov či podpätky samotné, je prehnaná.

„V prípade kolegýň, ktoré pôsobia v retailovej pobočkovej sieti a sú v priamom osobnom kontakte s klientmi, odporúčame klasickú spoločenskú obuv tmavej farby, elegantnejšie topánky, ktoré ladia k sukni a blúzke," hovorí Andrea Király z ČSOB. Tieto požiadavky sú vo forme odporúčania uvedené v štandardoch obliekania, nie sú súčasťou pracovnej zmluvy." 

Krátko po zmedializovanom prípade sa rozhodla firma Portico zmeniť svoju politiku a vydala vyhlásenie, podľa ktorého „s okamžitou platnosťou všetky naše kolegyne môžu nosiť ploché topánky“, upozorňuje BBC.

Zdravotná katastrofa

Nosenie topánok s vysokým podpätkom v práci neprospieva ani zdraviu. Otlaky či stvrdnutá koža sú oproti ostatným ťažkostiam zanedbateľné problémy. Pravidelné, niekoľkohodinové nosenie topánok s podpätkom zvyšuje mechanické opotrebenie spojov a väzív okolo kolenného kĺbu, môže spôsobiť zápal šliach v oblasti Achillovej päty, zvyšuje riziko osteoartrózy a niektorých foriem artritídy.

Odborníci vystríhajú pred prácou v lodičkách aj kvôli problémom s chrbticou či riziku podvrtnutia členku. Hrôzostrašný zoznam nepríjemných vedľajších následkov toho, čo všetko sa môže v tele poškodiť, natiahnuť, opuchnúť či prasknúť v dôsledku dlhodobého nosenia lodičiek, prináša portál Washington Post.

Reálny obraz toho, ako vyzerajú nohy po niekoľkohodinovej službe, nedávno ponúkla servírka z kanadskej reštaurácie, v ktorej má takisto obsluha prikázané vysoké podpätky. Nicola Gavins cez Facebook uverejnila po jednej šichte fotografiu svojich krvácajúcich nôh.

Jej priateľka kvôli takejto pracovnej obuvi stratila počas služby aj necht, píše v príspevku. V príspevku takisto skritizovala, že ženy zamestnankyne sú v porovnaní s mužmi, ktorí spravidla mávajú pri výbere oblečenia v práci relatívne voľné ruky, diskriminované.