Zamestnávateľom pribudnú povinnosti

Ulice aj podniky sú poloprázdne najmä v čiernych okresoch. Zamestnávatelia dostanú od vlády nové práva a povinnosti.
Zdroj: paj
Ulice aj podniky sú poloprázdne najmä v čiernych okresoch. Zamestnávatelia dostanú od vlády nové práva a povinnosti.

Zamestnávatelia budú mať buď možnosť, alebo dokonca povinnosť zisťovať od zamestnancov, či sú očkovaní, po prekonaní, alebo otestovaní (OTP). Návrh vlády pritom počítal s tým, že v čiernych okresoch bude musieť firma zabezpečiť test nezaočkovaným zamestnancom, a to minimálne dvakrát do týždňa na vlastné náklady.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Aktuálne je na rokovaní vlády v hre aj možnosť, že zamestnávatelia budú dostávať testy bezplatne prostredníctvom siete lekární, s ktorými momentálne prebiehajú rokovania. Pre zamestnancov bude odporúčaná práca formou home office, ak to jeho práca umožňuje.

Čo platí dnes: Žiadny zamestnávateľ momentálne nie je oprávnený kontrolovať a spracovávať údaje, týkajúce sa zdravotného stavu zamestnanca, hovorí pre TREND Juraj Bizoň z kancelárie Bizoň & Partners.

„Vyžadovanie informácii o OTP nemá v našich právnych predpisoch v oblasti pracovného práva, najmä Zákonníka práce, právnu oporu,“ tvrdí.

Zamestnávateľ má právo zhromažďovať a spracovávať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, spresňuje advokát. To znamená, že zdravotný stav zamestnanca, a teda kontrola OTP z hľadiska práce, významnými nie sú.