Zamestnanci dostanú na výber

Na snímke testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami (MOM). Zamestnanci by mali dostať na výber. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc
Na snímke testovanie na ochorenie COVID-19 antigénovými testami (MOM). Zamestnanci by mali dostať na výber. FOTO TASR - Roman Hanc

Zamestnanci by sa mali po novom pri vstupe do práce preukázať očkovaním na ochorenie covid-19, negatívnym výsledkom testu alebo dokladom o prekonaní ochorenia. Zamestnávateľ im bude môcť dať na výber, napríklad či si prípadný test zabezpečia sami alebo na náklady firmy.

Pokiaľ to odmietnu, malo by sa to považovať za prekážku v práci na strane zamestnanca, a to bez náhrady mzdy. Prípadne sa môžu spoločne dohodnúť na náhrade mzdy či čerpaní dovolenky.

Milan Krajniak Zákonník práce nateraz meniťnebude, štát má iné možnosti, ktoré treba využiť.
Neprehliadnite

Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá

Aj tí, ktorí sú v služobnom pomere, teda policajti, colníci či vojaci, by mali automaticky dostať služobné voľno bez náhrady platu. Rovnako sa to dotkne aj pracovníkov finančných úradov, ktorým hrozí služobné voľno bez nároku na služobný plat. V nevyhnutnom prípade bude možné niekomu nariadiť pracovnú pohotovosť.

Čo platí dnes: Otázkou je, ako vláda upraví túto novinku v pracovnej legislatíve. Usmernenia akéhokoľvek rezortu, či už zdravotníctva, vnútra alebo spravodlivosti, nie sú všeobecne záväzným predpisom, na základe ktorého by zamestnávateľ mohol covidpass vyžadovať, a to či už v súkromnej, štátnej alebo verejnej sfére.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak má nový plán pre pracoviská firiem. Tretia vlna ich kláti, požadujú zmeny

Ako pre TREND uvádza Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP), povinnosťou zamestnávateľa je podľa súčasného Zákonníka práce prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy.

„Ak neprideľuje prácu zamestnancovi, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, za ktorú patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ dodáva L. Kerekeš.