Úroky sa znížia menej

Keďže slovenská riziková prirážka ostáva vysoká, vysoké ostanú aj úrokové sadzby, ktoré platia domácnosti za svoje hypotekárne dlhy. Banky si totiž musia na poskytované úvery tiež požičať a ich sadzba sa odvíja od výnosov vládnych dlhopisov. To však nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje výšku úrokov domácností. Ešte dôležitejšie sú bankové marže.

Od roku 2017 do roku 2022 slovenské domácnosti prežívali úrokovú rozprávku. Slovenské banky medzi sebou viedli hypotekárnu vojnu, čo znížilo úrokové sadzby na hypotéky až o 0,4 percentuálneho bodu pod priemer krajín eurozóny. Slováci tak mohli extrémne lacno financovať nákupy domov a bytov. Na konci roka 2021 úrokové sadzby na nové úvery klesli pod jedno percento, čo bola takmer svetová rarita.

Neskôr, s rastom inflácie rástli aj úrokové sadzby a dostali sa až k štyrom percentám. Ešte pred rokom však boli európske aj slovenské sadzby rovnaké. To je však dávna história a situácia spred roka 2022 sa obrátila.

Vyššie zdanenie bánk spôsobilo, že finančné inštitúcie preniesli dane na domácnosti a to v podobe vyšších marží. Slovensko už takmer rok nie je premiant vo výške úrokových sadzieb. Naopak, teraz Slováci platia omnoho viac ako priemerný Európan. Posledné dáta z augusta ukazujú, že nové úvery na hypotéky sú na Slovensku o pol percentného bodu vyššie ako v eurozóne.

Dve rany pre Slováka

Slovák tak budúci rok dostane dve finančné rany. Prvou bude nárast inflácie v rozpore s jej poklesom v eurozóne. A druhou budú pretrvávajúco vysoké úrokové sadzby, ktoré sa slovenský guvernér snaží držať stále vysoko, aby sa uistil, že inflácia sa do eurozóny nevráti.

Closeup,Of,Young,Man,Holding,Bill,To,Check,The,Price
Neprehliadnite

Slovensko razantne dobieha Európu. Nie ekonomickým rastom, ale cenami