Vysoké riziko Slovenska ostáva

Konsolidácia verejných financií je krok správnym smerom, čo sa týka dôvery v udržateľnosť verejných financií Slovenska. Avšak minimálna pozitívna reakcia investorov na konsolidačný balík vlády ukazuje, že v ňom vidia riziká. Neudržateľné sociálne výdavky vo veľkej miere ostali, avšak miesto dlhu ich budú financovať vyššie dane. To sa dá len sotva označiť za skutočnú konsolidáciu.

Obavy investorov o zdravie Slovenska dokumentuje pretrvávajúci rozdiel medzi výnosmi 10-ročných dlhopisov slovenskej vlády voči dlhopisom nemeckej vlády. Kým pred zvyšovaním sadzieb bol minimálny, od roku 2022 sa drží nad úrovňou jedného percenta, a to aj napriek ohlásenej konsolidácii.

Naopak, ako sa robí skutočná konsolidácia ukazuje Grécko. Rozdiel medzi jeho dlhopismi a dlhopismi nemeckej vlády bol pred troma rokmi vyše jedno percento. Počas rastu úrokov vzrástol až takmer trojnásobne, no po ohlásenej konsolidácii gréckych financií začal prudko klesať.

Momentálne sú úroky na grécky dlh dokonca nižšie ako úroky na dlh slovenský. Ukazuje to, v akej ťažkej fiškálnej situácii Slovensko ostáva, napriek tomu, že jeho dlh je o sto percentuálnych bodov HDP nižší ako grécky dlh. Problémom Slovenska je jeho trajektória, ktorá sa ani po konsolidácii príliš nemení.