Môžu či nemôžu si pýtať zamestnávatelia od zamestnancov potvrdenie o očkovaní, testovaní či prekonaní covidu-19? Tak túto nečakanú dilemu sa snaží v týchto dňoch rozlúsknuť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Aj jemu sa zrejme dostali do uší informácie, o ktorých už dlhší čas štebocú aj vrabce na streche. Prihliadnuc k tomu, že minister má pod palcom celú pracovno-právnu legislatívu a mal by mať v nej dokonalý prehľad, keďže rozhoduje o dôležitých procesoch na pracoviskách z pohľadu zamestnávateľov aj zamestnancov, je to nanajvýš nečakané zistenie.

Nové metodické usmernenie rezortu zdravotníctva platí od 25. augusta.
Neprehliadnite

Neočkovaní môžu do nemocníc či ambulancií bez testu. Ak ich pošlú domov, zaplatia im mzdu

Minister pre médiá 27. septembra zdôraznil, že on aj hnutie Sme rodina je proti povinnému očkovaniu. Dodal však, že preverí, či je z právneho a ústavného hľadiska možné, aby zamestnávateľ u svojho zamestnanca zisťoval, či je zaočkovaný, otestovaný, prípadne prekonal ochorenie covid-19.

„Aby na základe toho mohol nastaviť nejaké proticovidové opatrenia vo svojej firme, to si myslíme, že je v poriadku,“ spresnil minister. 

Ministra doháňajú zamestnávatelia

Za nočnú moru to považuje aj Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa mimoparlamentnej strany Spolu. „Niečo takéto ma postretlo, keď som si prečítala, že po roku a pol od vypuknutia pandémie, sa rokovanie tripartity 27. septembra skončilo s tým, že minister práce sa opýtal, či vlastne zamestnávatelia môžu od zamestnancov požadovať takéto potvrdenie,“ konštatuje na svojej sociálnej sieti. Netrúfla si ani zisťovať, koho sa vlastne opýta.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) . FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nízke odvody, nízke penzie. Pre zlé gazdovanie sú ľudia na mizine, Krajniak ich nespasí

V TRENDE sme sa na to ministerstva práce rovno spýtali, nech majú čitatelia prehľad o tom, ako sa vládna koalícia vyzná v súčasnej legislatíve. Alebo lepšie povedané, ako sa v nej nevyzná, hoci má k dispozícii rozsiahle kompetencie a úrady, na ktoré sa môže v rámci svoje pozície obrátiť.

„Očkovanie proti covidu-19 je na Slovensku dobrovoľné. Napriek tomu preveríme, či je, alebo nie je protiústavné, aby sa zamestnávateľ na pýtal zamestnancov,“ uviedla rovnaké vyjadrenia ako minister pre TREND hovorkyňa rezortu Michaela Slivková Kirňaková, bez bližšieho vysvetlenia, ako chcú postupovať a s kým sa chcú radiť.   

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Národný inšpektorát práce (NIP) dal už pred pár týždňami našej redakcii jasné stanovisko. A to nielen o tom, aké kompetencie má v tomto smere zamestnávateľ, ale aj to, ako je to s bonusmi za očkovanie. Jedine legislatívou sa totiž môžu firmy i zamestnanci v tomto chaose riadiť.

Aktuálne nie je podľa NIP platný a účinný žiadny predpis – vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), ktorá by zamestnávateľa nejakým spôsobom oprávňovala kontrolovať zamestnancov. Zamestnávateľ môže spracúvať iba také údaje, ktorých spracovanie mu bolo určené zákonom alebo iným právnym predpisom, spresnil hovorca NIP Ladislav Kerekeš.

Stará vyhláška už neplatí

Posledná vyhláška upravujúca režim vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa (č. 200/2021 V. v.) bola zrušená dňa 17. mája 2021. Rovnako to vnímali aj oslovení advokáti z praxe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa