Hypotéka pri výstavbe rodinného domu
Málokto má v súčasnosti na výstavbu domu dostatočnú hotovosť, takže treba siahnuť po úvere z banky. V prípade výstavby rodinného domu je podstatný fakt, že záujemca musí vlastniť taký pozemok, ktorý je určený na výstavbu, mať prístupovú cestu a mať ho právne vysporiadaný.
„Na základe projektovej dokumentácie a stavebného povolenia znalec stanoví budúcu hodnotu stavby. Tá je rozhodujúca pre posúdenie, akú výšku úveru môže banka poskytnúť. Okrem hodnoty nehnuteľnosti je aj v prípade výstavby dôležitá dostatočná bonita žiadateľov o úver a ich celková finančná situácia,“ objasňuje pre TREND Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGo.
Na rozdiel od kúpy alebo rekonštrukcie hotovej stavby, pri financovaní výstavby, kedy sa ručí budúcou nehnuteľnosťou, klient nedostane celý schválený úver jednorazovo, ale v tzv. tranžiach, ktoré sa odvíjajú od toho, ako postupne zhodnocujete bankou financovanú stavbu. „Treba sa pripraviť na nutnosť spolufinancovania výstavby aj prostredníctvom vlastných úspor. Navyše, pri väčších stavebných projektoch, ako je stavba domu, sa obvykle plánovaný rozpočet presiahne, teda finančná rezerva je určite namieste,“ dodáva E. Šablová.
Väčšina bánk aj v prípade výstavby rodinných domov posudzuje nielen samotnú stavbu, ale aj lokalitu z pohľadu dostupnosti občianskej vybavenosti a kúpnu silu regiónu. Na základe toho stanovuje aj maximálny pomer výšky úveru voči hodnote nehnuteľnosti. V menších obciach alebo v regiónoch, ktoré sú vzdialenejšie od ekonomických centier, zvyknú banky schváliť úver vo výške maximálne 70 percent hodnoty budúcej stavby. V prípade, že ide o výstavbu v krajských alebo okresných mestách či atraktívnych satelitoch, môže klient získať až 80 percent z budúcej hodnoty stavby.