Výstavba drevodomu. Je to ručná práca od očistenia kmeňov až po postavenie domu.
Zdroj: Miro Miklas

Ekologické bývanie ako trend budúcnosti

Zelené domy a ekologická výstavba tvoria v súčasnosti 20 až 25 percent novopostavených domov na Slovensku. Ukazuje sa, že ľudia tlačia na architektov a developerov, že chcú ekologicky bývať. Bývanie na vode, dom, ktorý si možno preniesť, drevostavba, hlinené obydlie či nevšedná stavba krytá zemou. Aj takéto stavby možno nájsť na realitnom trhu ako vhodnú alternatívu k štandardnému bývaniu. Napriek tomu, že ekologické domy sú nenáročné na údržbu, často si vyžadujú väčšiu investíciu ako pri stavbe klasických budov.

Ako je to teda s ich financovaním? Všetky neštandardné stavby posudzujú banky individuálne. Podstatné podľa Evy Šablovej, riaditeľky pre úvery spoločnosti FinGo, je, aby nehnuteľnosti spĺňali definíciu stavby určenej na bývanie, ktorá je pevne spojená so zemou. Musí splniť aj všetky požadované technické a konštrukčné parametre, ktoré spĺňajú požiadavku trvalého bývania.

„Alternatívne technológie výstavby nehnuteľnosti zvažujú banky veľmi opatrne. Pri špecifických typoch, ako sú hlinené domy či krtkodomy, budú banky skôr požadovať ručenie inou, štandardnou nehnuteľnosťou, ktorá je z dlhodobého hľadiska udržateľná a menej riziková,“ dodáva riaditeľka.

Drevodomy sa v súčasnosti považujú za štandardnú montovanú nehnuteľnosť a banky ich bežne akceptujú. Rozdiel je len v procese výstavby, a teda aj postupného financovania bankou, ktorá obvykle poskytne úver na začiatku len do určitého percenta z hodnoty pozemku a potom až na dostavbu v štádiu, kedy je stavba uzavretá, teda zakrytá strechou. V tomto prípade už ide prakticky o holodom, teda obvykle neexistuje žiadny medzistupeň. Opäť platí, že je nutné, aby ľudia mali aj vlastné zdroje alebo si úvodné náklady pokryli iným typom úveru, ako je hypotéka.