5. Paranoidná chladná netýkavka

V prípade, že ide o obťažovanie medzi kolegami opačného pohlavia, je podľa V. Sekuciovej možné situáciu zvládnuť oveľa ľahšie, ako keď ide o obťažovanie zo strany nadriadeného. „Ak vás obťažuje kolega, môžete mu veľmi jednoducho dať najavo, že si takéto správanie neželáte a považujete ho za ponižujúce.“

Ak ide o priameho nadriadeného, je situácia zložitejšia a je dobré si premyslieť, ako sa zachovať. Takisto treba dať najavo svoj nesúhlas a odmietnutie, ale treba zvoliť veľmi diplomatický postup, aby sa situácia ešte viac neskomplikovala a neotočila sa v neprospech obťažovaného.

„Váš nadriadený si predsa nemôže dovoliť, aby ho niekto zosmiešnil a vystavil takémuto riziku a obráti celú situáciu proti vám. Označí vás za paranoidnú chladnú netýkavku, ktorá nemá zmysel pre žart,“ načrtáva situáciu V. Sekuciová.

6. Nič v sebe nedusiť

„Ak ste obeťou sexizmu, určite si to nenechávajte pre seba,“ navrhuje G. Petrasová. „Je nevyhnutné akékoľvek podozrenie ihneď ohlásiť svojmu nadriadenému, ak to práve nie je on, koho chcete nahlásiť, prípadne na oddelení ľudských zdrojov.“

Rovnako odporúča o tom hovoriť aj v súkromí s blízkou osobou. Ak obeť nevystúpi aktívne proti takémuto správaniu, môže to mať za následok zintenzívnenie prejavov s dopadom na psychické zdravie.

„V dnešnej dobe pristupujú moderné spoločnosti k tejto téme s veľkou vážnosťou, každý podnet je posúdený a prešetrený. Spoločnosti často majú k dispozícii etickú linku alebo dôverníka, na ktorého sa môžu obracať všetci zamestnanci s akýmkoľvek problémom či podnetom,“ dodáva G. Petrasová.

7. Ignorácia všetko zhorší

Hlavnou zásadou pri sexuálnom obťažovaní je, že sa proti nemu treba brániť včas, pretože môže vyústiť až do znásilnenia, varuje Ľ. Ďurdiak. „Mnohé ženy si myslia, že stačí obťažujúceho muža ignorovať, aby pochopil, že nemajú záujem a že sa im to nepáči. Muži si však môžu správanie ženy, ktorá ich iba ignoruje, vysvetliť ako správanie bez obrany, a tým pádom ako správanie s výzvou, aby pokračovali.“

Včasné nahlásenie by mali zvážiť obzvlášť ženy, ktoré sú často nútené sa pohybovať na opustených miestach, napríklad v ľudoprázdnej kancelárii či podzemnej garáži. Ľ. Ďurdiak v takýchto situáciách odporúča myslieť aj na prípadnú sebaobranu v podobe paralyzujúceho spreja alebo naučenia sa pár účinných chmatov.

8. Minisukňa ako pozvánka

Muži sa často bránia tým, že ich ženy samy vyprovokovali svojím vyzývavým oblečením a správaním a oni sa len stali bezbrannými obeťami, myslí si V. Sekuciová. To, či sa skutočne môžu oprávnene považovať za obete, závisí od uhla pohľadu.

„Žena by si mala uvedomiť, že ak sa výstredne oblečie, vysiela tým vo svojom okolí signál, aby si ju ostatní všímali, čo môže byť interpretované mužmi, aby sa o ňu zaujímali a začali ju ‚loviť‘,“ upozorňuje Ľ. Ďurdiak.

Psychológ rovnako odporúča ženám narábať decentne aj s voňavkami. Muži si intenzívnu vôňu často vykladajú ako signál, ktorý naznačuje, že si môžu dovoliť viac. To im, samozrejme, nedáva žiadne „oprávnenie“ správať sa nevhodne ku kolegyni.

9. Svedkovia, dôkazy, polícia...

Ak dôjde k obťažovaniu prekračujúce mieru, ktorú dokáže žena v jej intenzite alebo pretrvávaní akceptovať, je dobré obrátiť sa aj na políciu, navrhuje Ľ. Ďurdiak s tým, že pri tomto kroku sa musí vopred myslieť na svedkov a zabezpečenie dôkazov, ktoré potvrdia výhrady a obvinenia.