Regióny: Protest taxikárov. Protestná jazda taxikárov v Bratislave, ktorí sú nespokojní s konkurenciou používajúcou aplikáciu Uber, vďaka ktorej podliezajú cenu a navyše mnohí jazdia bez potrebnej licencie.
Zdroj: Matej Kalina

Digitálne platformy odhalia príjmy klientov

Od roku 2023 začne platiť novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Novelou sa na Slovensku uvádza do praxe smernica DAC7, ktorá túto povinnosť pre digitálne platformy zavádza v celej Európskej únii. Členské štáty boli povinné zaviesť pravidlá tejto smernice do 31. decembra 2022, Slovensko tento termín stihlo.

Veľa fyzických osôb totiž využíva na predaj tovaru alebo na poskytovanie služieb rôzne digitálne platformy (napríklad eBay, Booking, Airbnb, Uber atď.), čím si prostredníctvom nich zabezpečuje príjem, prezrádza pre TREND Mária Sameková, audítorka a členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).

„Takto dosiahnutý príjem z predaja tovaru či poskytovania ubytovacích služieb však často zostáva nepriznaný a teda nezdanený. Členské štáty EÚ tak strácajú príjmy z nezaplatených daní a to najmä vtedy, ak digitálne platformy pôsobia vo viacerých krajinách,“ dodáva.

Daňový úrad po novom dokáže čoskoro ľahko zistiť, kto na prenájme zarába, keďže digitálne platformy budú musieť automaticky poskytovať daňovým úradom informácie o príjmoch svojich klientov. Tie potom dokáže porovnať s podanými daňovými priznaniami. Európska smernica tiež zavedie od roku 2024 cezhraničné daňové audity a rozširuje automatickú výmenu informácií o príjmoch z licenčných poplatkov. Otvára sa tak cesta k spoločným daňovým kontrolám daňových úradov viacerých krajín EÚ.