Elektrárňam asi zoberú nadmerné príjmy
Parlament dal vláde začiatkom decembra nový nástroj. Môže zdaniť nadmerné príjmy vybraných elektrární. Tie vraj zarábajú na rekordných cenách energií na trhu, aj keď ich reálne výrobné náklady sú omnoho nižšie. Každá členská krajina si potom mala určiť svoj strop a svoju mieru zdanenia. Slovensko sa rozhodlo, že použije sadzbu 90 percent.
Cenový strop však nie je pevne stanovený – má byť medzi 50 až 250 eurami za megawatthodinu. Veľkým nedostatok je, že nie je definovaný priamo v zákone, ale bude sa meniť nariadením vlády. Daň z nadmerných príjmov majú platiť jadrové, vodné, slnečné, biomasové a hnedouhoľné elektrárne.
Na zozname sú aj ďalšie, ktoré však nemajú v slovenskom energetickom mixe vysoké zastúpenie. Výnimku dostanú malé zdroje s výkonom do 0,9 megawattu, prečerpávacie vodné elektrárne, elektrina vyrobená z biometánu a daň sa nebude vzťahovať ani na príjmy z predaja na trhu s regulačnou elektrinou a z kompenzácie za redispečing či protiobchod.
Zďaleka to nie šťastné nariadenie EÚ, ktoré však musí Slovensko aplikovať do praxe. Je preto kľúčové, aby jeho aplikácie do slovenského právneho poriadku bola čo najrozumnejšia, tak aby nepriniesla viac škôd ako úžitku, prezradil pre TREND predseda parlamentného finančného výboru a poslanec za SaS Marián Viskupič. „Obávam sa, že práve pre vysoko zadlžené Slovenské elektrárne, by toto mohlo byť likvidačné,“ spresnil.